Muzeum Regionalne w Krasnymstawie

ul. Marszałka J. Piłsudskiego 5A, 22-300 Krasnystaw

tel./fax 82-576-3663Wystawa - "Strachy na Lachy". Wierzenia demoniczne w kulturze i sztuce ludowej Drukuj Email
środa, 08 lutego 2012 00:00

Strachy na Lachy Jakie oryginalne nakrycia głowy nosiły czarownice? Na czym, oprócz mioteł latały na Łysą Górę? Co mają wspólnego wampiry z piłą do cięcia drewna? Czy istniały skuteczne sposoby ochrony przed zmorami? Na te i wiele innych pytań można uzyskać odpowiedzi oglądając najnowszą wstawę czasową, której uroczyste otwarcie odbyło się 7 lutego 2012 r.

Wystawa pt. "Strachy na Lachy. Wierzenia demoniczne w kulturze i sztuce ludowej" ma na celu przybliżenie widzom dawnych wierzeń w ich oryginalnej formie. Jest pierwszą tego typu realizacją w salach muzeum, bowiem oprócz ukazania wytworów sztuki ludowej prezentuje konkretne inscenizacje. Z cmentarza makowa ścieżka wiedzie do specjalnie zaaranżowanego wnętrza wiejskiej chałupy, skąd z kolei wychodzi się na pole, przy czym każdy z tych obszarów ma swojego demona. Przed domostwem można obejrzeć rekwizyty do odganiania gradowych chmur, zaś na tle burzowego nieba majaczą postacie na miotłach. Wiedźma, siedząc przy rozpalonym piecu przygotowuje magiczny wywar, a czarownica zastanawia się na czym polecieć na Łysą Górę.

Więcej…
 
"Zaśpiewam Jezuskowi" - świąteczny koncert w refektarzu Muzeum Drukuj Email
poniedziałek, 16 stycznia 2012 00:00

APOSTOLICA - Zaśpiewam JesuzkowiW niedzielę 15 stycznia 2012 r. w refektarzu Muzeum odbył się świąteczny koncert pt. "Zaśpiewam Jezuskowi". Zespół "Apostolica" oraz Chór Kameralny z parafii pw. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie zaprezentował przybyłym gościom swoje wykonanie najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek. Tytuł koncertu to zarazem tytuł kolędy, którą jako pierwszą wykonali artyści w swoim występie. Koncertu wysłuchało ponad 50 osób, a każdy utwór nagradzany był gromkimi brawami.

Więcej…
 
Jan Piotr Norblin (1745 - 1830) - wystawa grafiki Drukuj Email
czwartek, 12 stycznia 2012 00:00

Jan Piotr Norblin12 stycznia 2012 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowej czasowej wystawy. Są to prace francuskiego rysownika, malarza i grafika Jana Piotra Norblina de la Gourdaine (1745-1830). Na wystawie zaprezentowanych zostało 39 obiektów wykonanych techniką akwaforty. W głównej mierze są to grafiki ukazujące przedstawienia portretowe (np. szlachcic w lisiej czapce, starzec w krymce), parafrazy obrazów Rembrandta (Zuzanna i starcy) oraz jeden rysunek wykonany tuszem (popiersie Żyda).

Wszystkie eksponaty pochodzą ze zbiorów własnych muzeum. Te niewielkich rozmiarów prace są dowodem wielkiego kunsztu artysty, którego uczniami byli m. in. Aleksander Orłowski i Jan Rustem.

Więcej…
 
Apostolica w Muzeum - "Jesienny koncert przy kominku" Drukuj Email
poniedziałek, 14 listopada 2011 00:00

APOSTOLICA - Jesienny koncert12 listopada 2011 r. Muzeum gościło, działający przy parafii św. Franciszka Ksawerego, zespół muzyczny Apostolica. Wielbiciele poezji, nastrojowej muzyki oraz wędrówek po górach i wieczorów przy ognisku mogli posłuchać urokliwego "Jesiennego koncertu przy kominku". Zespół Apostolica zaprezentował m.in. utwory do tekstów Krzysztofa K. Baczyńskiego, Bolesława Leśmiana, Jerzego Harasymowicza, Edwarda Stachury, Karola Wojtyły oraz Adama Ziemianina.

Więcej…
 
Wielka flota w środku lądu - wystawa modeli Tomasza Guza Drukuj Email
piątek, 14 października 2011 00:00

Wystawa modeli Tomasza Guza14 października 2011 r. w budynku muzeum odbyło się uroczyste otwarcie wystawy modeli Tomasza Guza. Autor wystawy modelarstwem pasjonuje się odkąd zrozumiał do czego służą nożyczki i klej. Ponieważ jest pasjonatem morza i wszystkiego co z nim związane, klei modele okrętów. Jego największą przygodą z morzem było ukończenie szkoły morskiej i praca w maszynowni statku pod polską banderą. Tam również nie zapomniał o swojej pasji. Chodził, zaglądał po zakamarkach, coś odmierzał, rysował, aż zaczęto podejrzewać "że coś knuje". Jakież było zdziwienie załogi, gdy okazało się, że projektuje i skleja model jednostki, na której pracuje.

Więcej…
 
«pierwszapoprzednia212223następnaostatnia»

Strona 21 z 23

Informacje

Zdjęcia ślubne w salach muzeumInformujemy, że w salach muzeum istnieje możliwość wykonywania zdjęć ślubnych więcej>>>

Oferta edukacyjna

Oferta edukacyjna Muzeum na rok szkolny 2019/2020 więcej>>>

Linki

Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie

Miasto Krasnystaw

Chmielaki Krasnostawskie

LGD Krasnystaw

LOT Krasnystaw

Dawny Krasnystaw - Fotografie

BIP Muzeum

Sponsorzy


Stałym sponsorem
wystaw i wydarzeń kulturalnych
Muzeum Regionalnego
w Krasnymstawie jest

BS w Izbicy