Muzeum Regionalne w Krasnymstawie

ul. Marszałka J. Piłsudskiego 5A, 22-300 Krasnystaw

tel./fax 82-576-3663Wystawa - "Pogańskie przedmioty kultu i chrześcijańskie symbole" Drukuj Email
piątek, 03 lutego 2017 00:00

Pogańskie przedmioty kultu i chrześcijańskie symbole W środę 1 lutego 2017 roku w krasnostawskim muzeum odbyło się otwarcie wystawy pt. "POGAŃSKIE PRZEDMIOTY KULTU I CHRZEŚCIJAŃSKIE SYMBOLE" Celem wystawy jest prezentacja przedmiotów i symboli kultowych oraz miejsc związanych z dawnymi kultami religijnymi od chwili pojawienia się pierwszych wierzeń po czasy związane z chrystianizacją ziem polskich. Wśród nich znajdują się m. in. pojedyncze znaleziska grobowe np. amulety z kości ludzkiej oraz kości i zębów zwierzęcych, muszli, kręgu rybiego, zawieszki w kształcie topora (z brązu i bursztynu), figurka "uszebti" w kształcie mumii egipskiej, figurki zwierząt, krzyżyki i enkolpiony z brązu i kości, ikonki kamienne i brązowe, ponadto znaleziska bagienne (intencjonalnie wrzucone do bagna) np. wióry krzemienne z Wincentowa, siekierki brązowe, toporek kamienny, a także gliniane lampki oliwne.

Więcej…
 
Wystawa planszowa - "Zespół rezydencjonalno-sakralny Daniela Romanowicza z XIII w." Drukuj Email
piątek, 13 stycznia 2017 00:00

Zespół rezydencjonalno-sakralny Daniela Romanowicza z XIII w. 11 stycznia 2017 roku w siedzibie muzeum odbyło się otwarcie wystawy planszowej pt. "Zespół rezydencjonalno-sakralny Daniela Romanowicza z XIII w." Ekspozycja potrwa do 15 marca 2017 roku. Jej tematem jest prezentacja wyników badań archeologicznych, które zostały wykonane w latach 2013-2014 na Górze Chełmskiej. Kierownikiem polsko-ukraińskich naukowców był prof. Andrzej Buko z Polskiej Akademii Nauk.

Więcej…
 
Wystawa - Ornamenta Ecclesiae. Sztuka sakralna z kościołów krasnostawskich XVII-XVIII wieku Drukuj Email
wtorek, 15 listopada 2016 00:00

Ornamenta Ecclesiae W dniu 8 listopada 2016 roku odbyło się otwarcie nowej czasowej wystawy pt. Ornamenta Ecclesiae. Sztuka sakralna z kościołów krasnostawskich XVII-XVIII wieku. Swoją tematyką wpisuje się ona w obchody jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski. Na ekspozycji można zobaczyć blisko 50 obiektów związanych z krasnostawskimi świątyniami. Zabytki użyczyły: Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie, Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie, Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława B. M. w Gorzkowie.

Więcej…
 
Wystawa grafik Antoniego Oleszczyńskiego "Wspomnienie ojczyzny" Drukuj Email
poniedziałek, 24 października 2016 00:00

wystawa grafik Antoniego Oleszczyńskiego Muzeum Regionalne w Krasnymstawie udostępniło wystawę grafik Antoniego Oleszczyńskiego "Wspomnienie ojczyzny". Jest to pierwsza część ekspozycji stałej prezentującej własne zbiory graficzne. Wystawione zostały staloryty z teki "Rozmaitości Polskie", teka "Wspomnienia polskie" oraz niewielki zbiór 11 grafik z oryginalnymi notatkami autora.

Antoni Oleszczyński to urodzony 24 stycznia 1794 roku w Krasnymstawie polski artysta grafik, autor miedziorytów oraz stalorytów. Od 1810 roku pracował jako urzędnik w kancelarii Rady Stanu Księstwa Warszawskiego, jednocześnie przygotowując się do zawodu prawnika. Jego rysunki zwróciły uwagę Nikołaja Nowosilcowa, a ten skierował go do Cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu gdzie w latach 1817 - 1824 studiował w pracowni N.I. Utkina.

Więcej…
 
Pokonkursowa wystawa patchworków Drukuj Email
czwartek, 22 września 2016 00:00

Pokonkursowa wystawa patchworków Od 21 września w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie można oglądać wystawę patchworków zatytułowaną "Koła, kółka, kółeczka". Ekspozycja prezentuje 20 z 55 prac zgłoszonych do pierwszego konkursu organizowanego przez nowo powstałe Stowarzyszenie Polskiego Patchworku. Patchwork to tkanina uszyta z małych kawałków materiału tworzących pewien zaplanowany wzór. Wzór może być geometryczny lub abstrakcyjny, a także figuratywny. Może być także wykonana z kolorowych aplikacji na jednobarwnym spodzie. Patchwork może być użyty do stworzenia quiltu, ale także do szycia toreb, ubrań (np. marynarek, żakietów, spódnic, kamizelek), poduszek.

Więcej…
 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 8 z 20

Informacje

Zdjęcia ślubne w salach muzeumInformujemy, że w salach muzeum istnieje możliwość wykonywania zdjęć ślubnych więcej>>>

Oferta edukacyjna

Oferta edukacyjna Muzeum na rok szkolny 2017/2018 więcej>>>

Linki

Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie

Miasto Krasnystaw

Chmielaki Krasnostawskie

LGD Krasnystaw

LOT Krasnystaw

Dawny Krasnystaw - Fotografie

BIP Muzeum

Sponsorzy


Stałym sponsorem
wystaw i wydarzeń kulturalnych
Muzeum Regionalnego
w Krasnymstawie jest

BS w Izbicy