Muzeum Regionalne w Krasnymstawie

ul. Marszałka J. Piłsudskiego 5A, 22-300 Krasnystaw

tel./fax 82-576-3663Otwarcie wystawy - Orzeł Biały. Herb Państwa Polskiego. Drukuj Email
piątek, 29 kwietnia 2016 00:00

Orzeł Biały. Herb Państwa Polskiego. 27 kwietnia br. w siedzibie Muzeum miało miejsce otwarcie wystawy zorganizowanej w związku z 1050. rocznicą Chrztu Polski, pt. "Orzeł Biały. Herb Państwa Polskiego. Od średniowiecza do współczesności." Wystawa ma za zadanie przybliżenie dziejów polskiego herbu poprzez prezentację wizerunków Orła Białego na monetach, drukach, odznaczeniach, grafikach, dokumentach, sztandarach od średniowiecza po współczesność. Historia herbu państwa polskiego sięga okresu wczesnego średniowiecza. Natomiast badania nad polskim orłem rozpoczęły się w końcu XIX stulecia i od tego czasu wysunięto kilka hipotez, jaka jest jego geneza i od kiedy orzeł stał się symbolem dynastii piastowskiej.

Więcej…
 
Wystawa - Krzyż i swarzyca Drukuj Email
czwartek, 07 kwietnia 2016 00:00

Krzyż i swarzyca We wtorek 5 kwietnia w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie odbyło się otwarcie wystawy pt. "Krzyż i swarzyca. O synkretycznej symbolice Świąt Wielkiej Nocy". Ekspozycja przybliża nieco zapomniany wymiar Świąt Wielkanocnych celebrowanych na dawnej wsi. Wiele spośród kultywowanych do dziś zwyczajów ma swe źródło w wierzeniach przedchrześcijańskich. Mimo że wypełnione chrześcijańską treścią, w formie pozostały pogańskie, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę.

Więcej…
 
Wystawa - Z Krasnegostawu do guberni kostromskiej Drukuj Email
poniedziałek, 07 marca 2016 00:00

Zesłańcze rysunki księdza Leopolda Zgodzińskiego 3 marca w refektarzu Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie odbyło się otwarcie wystawy pt. "Z Krasnegostawu do guberni kostromskiej. Zesłańcze rysunki księdza Leopolda Zgodzińskiego". Otwarciu ekspozycji towarzyszyła prelekcja księdza kanonika Henryka Kapicy - proboszcza parafii pw. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie, który w swoim wystąpieniu przybliżył postać księdza Zgodzińskiego.

Więcej…
 
Konferencja naukowa IPN Drukuj Email
piątek, 12 lutego 2016 00:00

Konferencja naukowa IPN 10 lutego br. w refektarzu Muzeum odbyła się konferencja naukowa "FUNKCJONARIUSZE URZĘDU BEZPIECZEŃSTWA I ICH OFIARY", zorganizowana przez Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie oraz Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Lublinie. Licznie przybyli goście mogli wysłuchać interesujące prelekcje związane z funkcjonowaniem komunistycznego aparatu bezpieczeństwa w latach 1944 - 1956.

Więcej…
 
Wystawa - "Od kości do karneolu", czyli o starożytnych i nowożytnych ozdobach Drukuj Email
wtorek, 08 grudnia 2015 00:00

Od kości do karneolu 6 grudnia br. w Muzeum miało miejsce otwarcie wystawy pt. "Od kości do karneolu", czyli o starożytnych i nowożytnych ozdobach.  Na ekspozycji zaprezentowano łącznie ok. 450 ozdób pozyskanych głównie w trakcie badań archeologicznych na Lubelszczyźnie oraz w okolicach Lubaczowa, a datowanych od neolitu po okres nowożytny. W przeważającej większości są to znaleziska grobowe. Wśród nich są ozdoby wykonane z różnych surowców, takich jak kości zwierzęce i ludzkie, zęby zwierzęce, fajans, glina, miedź, brąz, stop miedzi, mosiądz, żelazo, srebro, elektron, szkło, bursztyn, kamienie szlachetne np. karneol, akwamaryn.

Na wystawie pokazano również tygle do wytopu szkła, puncę, formę odlewniczą z kredy oraz formy do wyrobu kołtów, czyli ozdób do przechowywania pachnideł z XIII - pocz. XIV w. Na ścianach zawieszono plansze obrazujące rekonstrukcje strojów z ozdobami od paleolitu przez neolit, epokę brązu, okres wpływów rzymskich po wczesne średniowiecze. Są to stroje męskie i kobiece, w tym ruskiej pary książęcej. Jest również rekonstrukcja stroju kobiety z naszyjnikiem i zapinkami z okresu wpływów rzymskich.

Więcej…
 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 10 z 21

Informacje

Zdjęcia ślubne w salach muzeumInformujemy, że w salach muzeum istnieje możliwość wykonywania zdjęć ślubnych więcej>>>

Oferta edukacyjna

Oferta edukacyjna Muzeum na rok szkolny 2018/2019 więcej>>>

Linki

Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie

Miasto Krasnystaw

Chmielaki Krasnostawskie

LGD Krasnystaw

LOT Krasnystaw

Dawny Krasnystaw - Fotografie

BIP Muzeum

Sponsorzy


Stałym sponsorem
wystaw i wydarzeń kulturalnych
Muzeum Regionalnego
w Krasnymstawie jest

BS w Izbicy