Muzeum Regionalne w Krasnymstawie

ul. Marszałka J. Piłsudskiego 5A, 22-300 Krasnystaw

tel./fax 82-576-3663

 

 

Wystawa - Sztandary szkół, organizacji społecznych i partii politycznych z terenu powiatu krasnostawskiego Drukuj Email
piątek, 14 grudnia 2012 00:00

Sztandary szkół, organizacji społecznych i partii politycznych z terenu powiatu krasnostawskiego W środę 12 grudnia 2012 r. w siedzibie Muzeum odbyło się otwarcie wystawy pt. Sztandary szkół, organizacji społecznych i partii politycznych z terenu powiatu krasnostawskiego. Przygotowana wystawa jest pierwszą, w historii krasnostawskiego muzeum, samodzielną ekspozycją prezentującą znajdujące się w zbiorach instytucji sztandary. Ze względów konserwatorskich oraz ograniczoną powierzchnię, na wystawie pokazano jedynie część kolekcji.

Więcej…
 
O Nomadach w Muzeum ... Drukuj Email
czwartek, 25 października 2012 00:00

Trzeci biegun i jego mieszkańcyW poniedziałek, 22 października 2012 r. w refektarzu Muzeum odbyło się spotkanie "Trzeci biegun i jego mieszkańcy", dotyczące praw tybetańskich Nomadów oraz zagrożeń dla środowiska w Tybecie. Była to część ogólnopolskiego projektu realizowanego przez Fundację "Inna Przestrzeń", którego lokalną koordynacją zajął się Krasnostawski Ruch Ekologiczny "Viridis".

W ramach wydarzenia odbyło się m.in. otwarcie wystawy fotograficznej obrazującej dotychczasowe życie tybetańskich koczowników i planowane na 2015 rok, przez władze Chin, zmiany. Ponadto przybyli goście mogli obejrzeć projekcję filmów "Roztopy w Tybecie" i "Ginący świat Nomadów". Gościem specjalnym spotkania był Piotr Cykowski, który opowiedział o problemach Tybetańczyków, a także odpowiadał na zadawane z sali pytania.

Więcej…
 
"Góra Kailash a Tybet współczesny" - spotkanie z Tybetem w refektarzu Muzeum Drukuj Email
piątek, 28 września 2012 00:00

Góra Kailash a Tybet współczesnyW środę wieczorem 26 września 2012 r. w refektarzu Muzeum można było zetknąć się z kulturą tybetańską. Ruch Ekologiczny "Viridis" w ramach swojej kampanii "Miejsce na Tybet" przeprowadził prelekcję pt. "Góra Kailash a Tybet współczesny".

Na spotkaniu przybliżono uczestnikom współczesną kulturę Tybetu w kontekście jego pierwotnych wartości. Dodatkowo odbyła się projekcja filmu "Wyśniona Lhasa", przedstawiającego życie Tybetańczyków, którzy wyemigrowali do Indii. Na organizację wydarzenia wybrano środę ponieważ jest to dzień urodzin Dalajlamy.

Więcej…
 
Dębowe i sosnowe bale z dawnego grodu obronnego w Czermnie [video] Drukuj Email
piątek, 07 września 2012 00:00

Bale z CzerwnaW ramach pomocy w ratowaniu zabytków pochodzących z terenu średniowiecznej osady położonej na obszarze dzisiejszej wsi Czermno gm. Tyszowce, Muzeum przyjęło na tymczasowe przechowanie kilkadziesiąt dębowych i sosnowych bali. Są one pozostałościami po pomostach łączących niegdyś gród obronny (kojarzony obecnie przez badaczy z legendarnym Czerwieniem) z podgrodziami.

Prace archeologiczne trwają już w tym miejscu wiele lat, a ich wyniki można będzie obejrzeć jeszcze w tym roku w Tomaszowie Lubelskim, na przygotowywanej właśnie przez pracowników Instytutu Archeologii UMCS w Lubline oraz tomaszowskiego Muzeum Regionalnego im. Janusza Petera, wystawie.

Więcej…
 
Wystawa - "Początek i koniec. Biblia w sztuce - od Księgi Rodzaju do Apokalipsy Św. Jana" Drukuj Email
poniedziałek, 27 sierpnia 2012 00:00

Sąd ostatecznyW środę 22 sierpnia 2012 r. w salach Muzeum została uroczyście otwarta wystawa pt. "Początek i koniec. Biblia w sztuce - od Księgi Rodzaju do Apokalipsy Św. Jana". Na ekspozycji zaprezentowano kilkadziesiąt dzieł sztuki powstałych od końca XV do początku XX wieku. Są to grafiki, obrazy, rzeźby oraz wyroby sztuki złotniczej. Elementem łączącym wystawione eksponaty są motywy biblijne, zarówno ze Starego jak i Nowego Testamentu.

Język Pisma Świętego jest obrazowy, co znaczy, że zapisane w niej treści i wartości przekazywane są odbiorcy poprzez różne opowieści, które przemawiają do wyobraźni, łatwo zapadają w pamięć i skłaniają do refleksji. Indywidualne losy ludzi ulegają uogólnieniu i stają się uniwersalne, przez co są łatwe do odczytania zawsze i wszędzie, i ciągle aktualne. Z tego powodu Biblia ma ogromny wpływ na światopogląd, kulturę i język mieszkańców całego świata, a przy tym jest bardzo bogatym źródłem tematów i motywów podejmowanych w sztuce.

Więcej…
 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 10 z 15

Informacje

Zdjęcia ślubne w salach muzeumInformujemy, że w salach muzeum istnieje możliwość wykonywania zdjęć ślubnych więcej>>>

Oferta edukacyjna

Oferta edukacyjna Muzeum na rok szkolny 2016/2017 więcej>>>

Linki

Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie

Miasto Krasnystaw

Chmielaki Krasnostawskie

LGD Krasnystaw

LOT Krasnystaw

Dawny Krasnystaw - Fotografie

BIP Muzeum