Muzeum Regionalne w Krasnymstawie

ul. Marszałka J. Piłsudskiego 5A, 22-300 Krasnystaw

tel./fax 82-576-3663Konferencja naukowa IPN Drukuj Email
piątek, 12 lutego 2016 00:00

Konferencja naukowa IPN 10 lutego br. w refektarzu Muzeum odbyła się konferencja naukowa "FUNKCJONARIUSZE URZĘDU BEZPIECZEŃSTWA I ICH OFIARY", zorganizowana przez Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie oraz Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Lublinie. Licznie przybyli goście mogli wysłuchać interesujące prelekcje związane z funkcjonowaniem komunistycznego aparatu bezpieczeństwa w latach 1944 - 1956.

Więcej…
 
Wystawa - "Od kości do karneolu", czyli o starożytnych i nowożytnych ozdobach Drukuj Email
wtorek, 08 grudnia 2015 00:00

Od kości do karneolu 6 grudnia br. w Muzeum miało miejsce otwarcie wystawy pt. "Od kości do karneolu", czyli o starożytnych i nowożytnych ozdobach.  Na ekspozycji zaprezentowano łącznie ok. 450 ozdób pozyskanych głównie w trakcie badań archeologicznych na Lubelszczyźnie oraz w okolicach Lubaczowa, a datowanych od neolitu po okres nowożytny. W przeważającej większości są to znaleziska grobowe. Wśród nich są ozdoby wykonane z różnych surowców, takich jak kości zwierzęce i ludzkie, zęby zwierzęce, fajans, glina, miedź, brąz, stop miedzi, mosiądz, żelazo, srebro, elektron, szkło, bursztyn, kamienie szlachetne np. karneol, akwamaryn.

Na wystawie pokazano również tygle do wytopu szkła, puncę, formę odlewniczą z kredy oraz formy do wyrobu kołtów, czyli ozdób do przechowywania pachnideł z XIII - pocz. XIV w. Na ścianach zawieszono plansze obrazujące rekonstrukcje strojów z ozdobami od paleolitu przez neolit, epokę brązu, okres wpływów rzymskich po wczesne średniowiecze. Są to stroje męskie i kobiece, w tym ruskiej pary książęcej. Jest również rekonstrukcja stroju kobiety z naszyjnikiem i zapinkami z okresu wpływów rzymskich.

Więcej…
 
Wystawa - Historia Lampy Drukuj Email
piątek, 25 września 2015 00:00

Incancitcum Od 24 września w pomieszczeniach Muzeum można oglądać wystawę pt. "Historia lampy".

Ekspozycja ma na celu ukazanie rozwoju oświetlenia, zarówno pod względem formy jak i wykorzystywanego w nim paliwa, od najstarszych przykładów możliwych do zaprezentowania w przestrzeni muzealnej po wiek XX, gdy oliwę, naftę czy gaz na dobre wyparła energia elektryczna.

Więcej…
 
Wizyta Ambasadora Mołdawii Drukuj Email
środa, 05 sierpnia 2015 00:00

Wizyta Ambasadora Mołdawii W środę 22 lipca br. nasze muzeum gościło Ambasadora Republiki Mołdawii w Polsce Iurija Bodruga wraz z małżonką. Wizyta przedstawiciela Mołdawii była związana z podpisaną w ubiegłym roku przez starostwo powiatowe umową o współpracy z Rejonem Leova, położonym w południowo-wschodniej części Mołdawii.

Więcej…
 
Wystawa - "Papier, nożyce... cięckie" Drukuj Email
poniedziałek, 03 sierpnia 2015 00:00

Papier, nożyce cięcie 23 lipca w budynku Muzeum otwarta została wystawa pt.  "Papier, nożyce... cięcie! Wycinanki regionu lubelskiego". Na ekspozycji zostało zaprezentowanych kilkadziesiąt wycinanek, spośród których większość została wykonana przez twórców z Krasnegostawu i okolic.

Ozdoby te występują jedynie w trzech tradycjach: chińskiej, żydowskiej i polskiej, a w naszym kraju najbardziej znane są barwne wycinanki łowickie i kurpiowskie. Wycinanki lubelskie charakteryzuje jednobarwność, z reguły mają one kształt koła, gwiazdy lub kwadratu.

Więcej…
 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 10 z 20

Informacje

Zdjęcia ślubne w salach muzeumInformujemy, że w salach muzeum istnieje możliwość wykonywania zdjęć ślubnych więcej>>>

Oferta edukacyjna

Oferta edukacyjna Muzeum na rok szkolny 2017/2018 więcej>>>

Linki

Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie

Miasto Krasnystaw

Chmielaki Krasnostawskie

LGD Krasnystaw

LOT Krasnystaw

Dawny Krasnystaw - Fotografie

BIP Muzeum

Sponsorzy


Stałym sponsorem
wystaw i wydarzeń kulturalnych
Muzeum Regionalnego
w Krasnymstawie jest

BS w Izbicy