Muzeum Regionalne w Krasnymstawie

ul. Marszałka J. Piłsudskiego 5A, 22-300 Krasnystaw

tel./fax 82-576-3663

 

Wystawa - "Malowanie, wycinanie, oblewanie. Zwyczaje wielkanocne na wsi krasnostawskiej". Drukuj Email
środa, 27 marca 2013 00:00

Incancitcum Od 27 marca na poddaszu Muzeum można oglądać wystawę wielkanocną pt. "Malowanie, wycinanie, oblewanie. Zwyczaje wielkanocne na wsi krasnostawskiej".

Ekspozycja ma charakter krótkiej narracji ukazującej wybrane zwyczaje świąteczne panujące dawniej na wsi. Oglądając wystawę będzie można m.in. dowiedzieć się w jakim celu do kurzych gniazd dosypywano kawałki poświęconych palm i skorupki pisanek, a także poznać sposoby pszczelarzy na zapobieganie rzucania na pasieki uroków przez czarownice.

Więcej…
 
Wystawa - Druki z dawnych bibliotek krasnostawskich XVI - XVIII w. Drukuj Email
czwartek, 20 grudnia 2012 00:00

Incancitcum We wtorek 18 grudnia 2012 r., w ramach podsumowania obchodów Herbarzowego Roku Kaspra Niesieckiego, w refektarzu Muzeum odbyła się druga część konferencji naukowej "Heraldyk Kasper Niesiecki SJ i jego zwizki z Krasnymstawem". Przybyli goście mogli wysłuchać przedstawionego przez dyrektora Muzeum Artura Capałę referatu o związku rodu Potockich z Krasnymstawem w XVII i XVIII wieku oraz obejrzeć przygotowaną specjalnie na tę okazję wystawę, pt. "Druki z dawnych bibliotek krasnostawskich XVI - XVIII w.".

Kasper Niesiecki, którego 330 rocznica urodzin przypada na 31 grudnia 2012 r, był wybitnym krasnostawskim jezuitą i autorem najbardziej dziś cenionego herbarza pt. "Korona Polska". Herbarz po raz pierwszy wydany został jeszcze za życia autora, w czterech tomach we Lwowie w latach 1728-1743.

Więcej…
 
Wystawa - Sztandary szkół, organizacji społecznych i partii politycznych z terenu powiatu krasnostawskiego Drukuj Email
piątek, 14 grudnia 2012 00:00

Sztandary szkół, organizacji społecznych i partii politycznych z terenu powiatu krasnostawskiego W środę 12 grudnia 2012 r. w siedzibie Muzeum odbyło się otwarcie wystawy pt. Sztandary szkół, organizacji społecznych i partii politycznych z terenu powiatu krasnostawskiego. Przygotowana wystawa jest pierwszą, w historii krasnostawskiego muzeum, samodzielną ekspozycją prezentującą znajdujące się w zbiorach instytucji sztandary. Ze względów konserwatorskich oraz ograniczoną powierzchnię, na wystawie pokazano jedynie część kolekcji.

Więcej…
 
O Nomadach w Muzeum ... Drukuj Email
czwartek, 25 października 2012 00:00

Trzeci biegun i jego mieszkańcyW poniedziałek, 22 października 2012 r. w refektarzu Muzeum odbyło się spotkanie "Trzeci biegun i jego mieszkańcy", dotyczące praw tybetańskich Nomadów oraz zagrożeń dla środowiska w Tybecie. Była to część ogólnopolskiego projektu realizowanego przez Fundację "Inna Przestrzeń", którego lokalną koordynacją zajął się Krasnostawski Ruch Ekologiczny "Viridis".

W ramach wydarzenia odbyło się m.in. otwarcie wystawy fotograficznej obrazującej dotychczasowe życie tybetańskich koczowników i planowane na 2015 rok, przez władze Chin, zmiany. Ponadto przybyli goście mogli obejrzeć projekcję filmów "Roztopy w Tybecie" i "Ginący świat Nomadów". Gościem specjalnym spotkania był Piotr Cykowski, który opowiedział o problemach Tybetańczyków, a także odpowiadał na zadawane z sali pytania.

Więcej…
 
"Góra Kailash a Tybet współczesny" - spotkanie z Tybetem w refektarzu Muzeum Drukuj Email
piątek, 28 września 2012 00:00

Góra Kailash a Tybet współczesnyW środę wieczorem 26 września 2012 r. w refektarzu Muzeum można było zetknąć się z kulturą tybetańską. Ruch Ekologiczny "Viridis" w ramach swojej kampanii "Miejsce na Tybet" przeprowadził prelekcję pt. "Góra Kailash a Tybet współczesny".

Na spotkaniu przybliżono uczestnikom współczesną kulturę Tybetu w kontekście jego pierwotnych wartości. Dodatkowo odbyła się projekcja filmu "Wyśniona Lhasa", przedstawiającego życie Tybetańczyków, którzy wyemigrowali do Indii. Na organizację wydarzenia wybrano środę ponieważ jest to dzień urodzin Dalajlamy.

Więcej…
 
«pierwszapoprzednia111213141516następnaostatnia»

Strona 11 z 16

Informacje

Zdjęcia ślubne w salach muzeumInformujemy, że w salach muzeum istnieje możliwość wykonywania zdjęć ślubnych więcej>>>

Oferta edukacyjna

Oferta edukacyjna Muzeum na rok szkolny 2017/2018 więcej>>>

Linki

Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie

Miasto Krasnystaw

Chmielaki Krasnostawskie

LGD Krasnystaw

LOT Krasnystaw

Dawny Krasnystaw - Fotografie

BIP Muzeum

Sponsorzy


Stałym sponsorem
wystaw i wydarzeń kulturalnych
Muzeum Regionalnego
w Krasnymstawie jest

BS w Izbicy


Sponsorzy wystawy
"Broń biała XIX - XX w."


Bank Spółdzielczy
w Izbicy
Bank Spółdzielczy
w Krasnymstawie