Muzeum Regionalne w Krasnymstawie

ul. Marszałka J. Piłsudskiego 5A, 22-300 Krasnystaw

tel./fax 82-576-3663Pokonkursowa wystawa patchworków Drukuj Email
czwartek, 22 września 2016 00:00

Pokonkursowa wystawa patchworków Od 21 września w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie można oglądać wystawę patchworków zatytułowaną "Koła, kółka, kółeczka". Ekspozycja prezentuje 20 z 55 prac zgłoszonych do pierwszego konkursu organizowanego przez nowo powstałe Stowarzyszenie Polskiego Patchworku. Patchwork to tkanina uszyta z małych kawałków materiału tworzących pewien zaplanowany wzór. Wzór może być geometryczny lub abstrakcyjny, a także figuratywny. Może być także wykonana z kolorowych aplikacji na jednobarwnym spodzie. Patchwork może być użyty do stworzenia quiltu, ale także do szycia toreb, ubrań (np. marynarek, żakietów, spódnic, kamizelek), poduszek.

Więcej…
 
Akwarela Zygmunta Vogla "Widok zamku w Krasnymstawie" Drukuj Email
czwartek, 19 maja 2016 00:00

Akwarela Zygmunta Vogla Od 14 maja br. w krasnostawskim muzeum można oglądać wystawę prezentującą jeden, ale jakże wyjątkowy eksponat - akwarelę Zygmunta Vogla przedstawiającą "Widok zamku w Krasnymstawie". Praca o wymiarach 35,9 cm x 55,9 cm, namalowana została farbami wodnymi na papierze, pochodzi z dawnych zbiorów Stanisława Augusta Poniatowskiego, a obecnie stanowi własność Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie i przechowywana jest w tamtejszym Gabinecie Rycin.

Więcej…
 
"Noc Muzeów" 2016 [video] Drukuj Email
wtorek, 17 maja 2016 00:00

Noc muzeów 2016 14 maja 2016 roku w Muzeum Regionalne w Krasnymstawie po raz szósty w godzinach między 19.00 a 24.00 zorganizowało "Noc Muzeów". Wśród przygotowanych atrakcji były m.in. dwie nowe wystawy czasowe tj. "Zygmunt Vogel - Zamek w Krasnymstawie" prezentująca akwarelę namalowaną w 1794 roku na zlecenie króla Stanisława Augusta, a obecnie przechowywaną w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie oraz "Orzeł Biały - herb państwa polskiego od średniowiecza do współczesności". Ponadto uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w sali dawnego refektarza wystawili sztukę wg komedii Aleksandra Fredry pt. "Damy i Huzary".

Więcej…
 
Otwarcie wystawy - Orzeł Biały. Herb Państwa Polskiego. Drukuj Email
piątek, 29 kwietnia 2016 00:00

Orzeł Biały. Herb Państwa Polskiego. 27 kwietnia br. w siedzibie Muzeum miało miejsce otwarcie wystawy zorganizowanej w związku z 1050. rocznicą Chrztu Polski, pt. "Orzeł Biały. Herb Państwa Polskiego. Od średniowiecza do współczesności." Wystawa ma za zadanie przybliżenie dziejów polskiego herbu poprzez prezentację wizerunków Orła Białego na monetach, drukach, odznaczeniach, grafikach, dokumentach, sztandarach od średniowiecza po współczesność. Historia herbu państwa polskiego sięga okresu wczesnego średniowiecza. Natomiast badania nad polskim orłem rozpoczęły się w końcu XIX stulecia i od tego czasu wysunięto kilka hipotez, jaka jest jego geneza i od kiedy orzeł stał się symbolem dynastii piastowskiej.

Więcej…
 
Wystawa - Krzyż i swarzyca Drukuj Email
czwartek, 07 kwietnia 2016 00:00

Krzyż i swarzyca We wtorek 5 kwietnia w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie odbyło się otwarcie wystawy pt. "Krzyż i swarzyca. O synkretycznej symbolice Świąt Wielkiej Nocy". Ekspozycja przybliża nieco zapomniany wymiar Świąt Wielkanocnych celebrowanych na dawnej wsi. Wiele spośród kultywowanych do dziś zwyczajów ma swe źródło w wierzeniach przedchrześcijańskich. Mimo że wypełnione chrześcijańską treścią, w formie pozostały pogańskie, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę.

Więcej…
 
«pierwszapoprzednia11121314151617181920następnaostatnia»

Strona 11 z 22

Informacje

Zdjęcia ślubne w salach muzeumInformujemy, że w salach muzeum istnieje możliwość wykonywania zdjęć ślubnych więcej>>>

Oferta edukacyjna

Oferta edukacyjna Muzeum na rok szkolny 2018/2019 więcej>>>

Linki

Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie

Miasto Krasnystaw

Chmielaki Krasnostawskie

LGD Krasnystaw

LOT Krasnystaw

Dawny Krasnystaw - Fotografie

BIP Muzeum

Sponsorzy


Stałym sponsorem
wystaw i wydarzeń kulturalnych
Muzeum Regionalnego
w Krasnymstawie jest

BS w Izbicy