Muzeum Regionalne w Krasnymstawie

ul. Marszałka J. Piłsudskiego 5A, 22-300 Krasnystaw

tel./fax 82-576-3663Wystawa - "Papier, nożyce... cięckie" Drukuj Email
poniedziałek, 03 sierpnia 2015 00:00

Papier, nożyce cięcie 23 lipca w budynku Muzeum otwarta została wystawa pt.  "Papier, nożyce... cięcie! Wycinanki regionu lubelskiego". Na ekspozycji zostało zaprezentowanych kilkadziesiąt wycinanek, spośród których większość została wykonana przez twórców z Krasnegostawu i okolic.

Ozdoby te występują jedynie w trzech tradycjach: chińskiej, żydowskiej i polskiej, a w naszym kraju najbardziej znane są barwne wycinanki łowickie i kurpiowskie. Wycinanki lubelskie charakteryzuje jednobarwność, z reguły mają one kształt koła, gwiazdy lub kwadratu.

Więcej…
 
"Noc Muzeów" w Krasnymstawie Drukuj Email
wtorek, 19 maja 2015 00:00

Noc muzeów 2015 W ostatnią sobotę, 16 maja Muzeum Regionalne w Krasnymstawie po raz piąty przyłączyło się do ogólnoeuropejskiej akcji pod nazwą "Noc Muzeów". Podobnie jak w latach ubiegłych na przybyłych gości, oprócz możliwości klimatycznego nocnego zwiedzania ekspozycji muzealnych, czekało wiele atrakcji. Specjalnie na to wydarzenie zorganizowana została nowa wystawa czasowa pt. "Szkło piękne i użyteczne - wyroby szklane wytwórni europejskich od XVIII do początku XX wieku". Zbigniew Atras ubierając strój wojownika tatarskiego wcielił się w rolę przewodnika po podziemiach dawnej siedziby Jezuitów. Podczas prelekcji pt. "Jeśli ktoś z nich umrze, palą go w ogniu", archeolog Konrad Grochecki opowiadał o zwyczajach pogrzebowych przedchrześcijańskich Słowian, natomiast etnograf Mateusz Soroka w swoim wystąpieniu "Koniec świata w Arkonie, czyli o Słowianach słów kilka", zabrał słuchaczy na skalisty przylądek w skrajnie północnej części Rugii.

Więcej…
 
Wystawa - "Palma bije, nie zabije, ale zdrowia doda" Drukuj Email
niedziela, 19 kwietnia 2015 00:00

Palma bije, nie zabije, ale zdrowia doda 16 kwietnia w siedzibie Muzeum otwarto wystawę pt. "Palma bije, nie zabije, ale zdrowia doda", poświęconą tradycjom wielkanocnym. Gości uroczyście powitał dyrektor Artur Capała, zaś tematykę wystawy przybliżył jej kurator, Mateusz Soroka.

Więcej…
 
Wystawa - Krasnystaw Żołnierzom Wyklętym Drukuj Email
poniedziałek, 02 marca 2015 00:00

Krasnystaw Żołnierzom Wyklętym W piątek 27 lutego br. w siedzibie Muzeum miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy poświęconej pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Jedną z głównych części tego wydarzenia były wykłady mające na celu przedstawienie sylwetek niezłomnych żołnierzy, związanych z Ziemią Krasnostawską, bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Więcej…
 
Wystawa - "KOŚCI ZOSTAŁY RZUCONE" - Starożytne i nowożytne wyroby z kości, rogu i poroża Drukuj Email
piątek, 19 grudnia 2014 00:00

KOŚCI ZOSTAŁY RZUCONE W dniu 18 grudnia 2014 roku w salach Muzeum miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy pt. "KOŚCI ZOSTAŁY RZUCONE" - Starożytne i nowożytne wyroby z kości, rogu i poroża. Na wystawie zaprezentowano półwytwory, półprodukty i narzędzia z kości, rogu i poroża oraz narzędzia do ich obróbki, od najstarszych pochodzących ze schyłkowego paleolitu (11-9 tys. p.n. e.), poprzez przedmioty z epoki neolitu, brązu, okresu wpływów rzymskich (4500-400 p.n.e., 0-375 n. e.), wczesne i późne średniowiecze (X-XV w.), okres nowożytny, po wyroby sztuki dawnej od XVIII w. do pocz. XX w.

Więcej…
 
«pierwszapoprzednia11121314151617181920następnaostatnia»

Strona 13 z 22

Informacje

Zdjęcia ślubne w salach muzeumInformujemy, że w salach muzeum istnieje możliwość wykonywania zdjęć ślubnych więcej>>>

Oferta edukacyjna

Oferta edukacyjna Muzeum na rok szkolny 2018/2019 więcej>>>

Linki

Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie

Miasto Krasnystaw

Chmielaki Krasnostawskie

LGD Krasnystaw

LOT Krasnystaw

Dawny Krasnystaw - Fotografie

BIP Muzeum

Sponsorzy


Stałym sponsorem
wystaw i wydarzeń kulturalnych
Muzeum Regionalnego
w Krasnymstawie jest

BS w Izbicy