Muzeum Regionalne w Krasnymstawie

ul. Marszałka J. Piłsudskiego 5A, 22-300 Krasnystaw

tel./fax 82-576-3663


Informujemy, że stała wystawa historyczna zatytułowana
"Historia Krasnegostawu i okolic XIV - XX w."
od dnia 10 lipca 2018 roku została zamknięta do odwołania.
Powodem jest modernizacja przestrzeni ekspozycji.

 


Dębowe i sosnowe bale z dawnego grodu obronnego w Czermnie [video] Drukuj Email
piątek, 07 września 2012 00:00

Bale z CzerwnaW ramach pomocy w ratowaniu zabytków pochodzących z terenu średniowiecznej osady położonej na obszarze dzisiejszej wsi Czermno gm. Tyszowce, Muzeum przyjęło na tymczasowe przechowanie kilkadziesiąt dębowych i sosnowych bali. Są one pozostałościami po pomostach łączących niegdyś gród obronny (kojarzony obecnie przez badaczy z legendarnym Czerwieniem) z podgrodziami.

Prace archeologiczne trwają już w tym miejscu wiele lat, a ich wyniki można będzie obejrzeć jeszcze w tym roku w Tomaszowie Lubelskim, na przygotowywanej właśnie przez pracowników Instytutu Archeologii UMCS w Lubline oraz tomaszowskiego Muzeum Regionalnego im. Janusza Petera, wystawie.

Więcej…
 
Wystawa - "Początek i koniec. Biblia w sztuce - od Księgi Rodzaju do Apokalipsy Św. Jana" Drukuj Email
poniedziałek, 27 sierpnia 2012 00:00

Sąd ostatecznyW środę 22 sierpnia 2012 r. w salach Muzeum została uroczyście otwarta wystawa pt. "Początek i koniec. Biblia w sztuce - od Księgi Rodzaju do Apokalipsy Św. Jana". Na ekspozycji zaprezentowano kilkadziesiąt dzieł sztuki powstałych od końca XV do początku XX wieku. Są to grafiki, obrazy, rzeźby oraz wyroby sztuki złotniczej. Elementem łączącym wystawione eksponaty są motywy biblijne, zarówno ze Starego jak i Nowego Testamentu.

Język Pisma Świętego jest obrazowy, co znaczy, że zapisane w niej treści i wartości przekazywane są odbiorcy poprzez różne opowieści, które przemawiają do wyobraźni, łatwo zapadają w pamięć i skłaniają do refleksji. Indywidualne losy ludzi ulegają uogólnieniu i stają się uniwersalne, przez co są łatwe do odczytania zawsze i wszędzie, i ciągle aktualne. Z tego powodu Biblia ma ogromny wpływ na światopogląd, kulturę i język mieszkańców całego świata, a przy tym jest bardzo bogatym źródłem tematów i motywów podejmowanych w sztuce.

Więcej…
 
Przegląd kina niezależnego Drukuj Email
poniedziałek, 20 sierpnia 2012 00:00

Przegląd kina niezależnego14 sierpnia 2012 r. w refektarzu Muzeum odbyła się projekcja filmów amatorskiego kina niezależnego. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez Krasnostawski Ruch Ekologiczny "Viridis" w ramach kampanii "Ożywić Miasto".

W repertuarze znalazły się wyłącznie krasnostawskie produkcje, wszystkie równie ciekawe, lecz największym uznaniem cieszyły się dzieła reżyserowane przez Krzysztofa Dobosza, w tym m.in. "Atak Morderczej Skarpety" oraz "Monster". Zaprezentowane seanse przyciągnęły do refektarza Muzeum głównie młodych widzów, którzy nagrodzili wszystkie produkcje gromkimi brawami.

Więcej…
 
Wystawa - Chmielarstwo i piwowarstwo Drukuj Email
sobota, 04 sierpnia 2012 00:00

Chmielarstwo i Piwowarstwo Od 4 sierpnia 2012 r. w Muzeum można oglądać wystawę pt. "Chmielarstwo i piwowarstwo". Temat ekspozycji nawiązuje do liczącego już kilkadziesiąt lat corocznego Ogólnopolskiego Święta Chmielarzy i Piwowarów "Chmielaki Krasnostawskie". Na wystawie, na której zgromadzono około 100 obiektów, można zobaczyć m.in. zarówno liczące często kilkaset lat dzbanki, kubki, kufle (najstarszy zabytek pochodzi z XV wieku), jak i miary do płynów, dębowe beczki, czy pamiątkowe kufle oraz szklanki związane z "Chmielakami". Ponadto na ekspozycji zaprezentowane zostały rzeźby i obrazy wykonane przez twórców ludowych ukazujące zbiór chmielu oraz degustację piwa. Wystawę uzupełniają fotografie przedstawiające uprawę chmielu, proces ważenia piwa oraz dożynki chmielowe, a także plakaty z "Chmielaków Krasnostawskich".

Więcej…
 
Promocja książki "Ksiądz kapitan Aleksander Miszczuk (1905 - 1982)" Drukuj Email
czwartek, 14 czerwca 2012 00:00

Promocja książkiW dniu 12 czerwca 2012 r. w refektarzu Muzeum odbyła się promocja książki Lucjana Cimka i Artura Borzęckiego pt. "Ksiądz kapitan Aleksander Miszczuk 1905-1982. W służbie Bogu i Ojczyźnie".

Autorzy publikacji to badacze dziejów ziemi lubelskiej i działacze Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego. Dokonali oni trudu opracowania biografii księdza Aleksandra Miszczuka, syna chłopskiego z Zamojszczyzny. Niestrudzonego duszpasterza oraz niezłomnego w działaniu społecznika, który w najtrudniejszych okresach działalności politycznego ruchu chłopskiego był na dobre i złe z tymi co "żywią i bronią", ale odpychani są od udziału w sprawowaniu władzy.

Więcej…
 
«pierwszapoprzednia11121314151617181920następnaostatnia»

Strona 16 z 20

Informacje

Zdjęcia ślubne w salach muzeumInformujemy, że w salach muzeum istnieje możliwość wykonywania zdjęć ślubnych więcej>>>

Oferta edukacyjna

Oferta edukacyjna Muzeum na rok szkolny 2017/2018 więcej>>>

Linki

Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie

Miasto Krasnystaw

Chmielaki Krasnostawskie

LGD Krasnystaw

LOT Krasnystaw

Dawny Krasnystaw - Fotografie

BIP Muzeum

Sponsorzy


Stałym sponsorem
wystaw i wydarzeń kulturalnych
Muzeum Regionalnego
w Krasnymstawie jest

BS w Izbicy