Muzeum Regionalne w Krasnymstawie

ul. Marszałka J. Piłsudskiego 5A, 22-300 Krasnystaw

tel./fax 82-576-3663


Wystawa - Chmielarstwo i piwowarstwo Drukuj Email
sobota, 04 sierpnia 2012 00:00

Chmielarstwo i Piwowarstwo Od 4 sierpnia 2012 r. w Muzeum można oglądać wystawę pt. "Chmielarstwo i piwowarstwo". Temat ekspozycji nawiązuje do liczącego już kilkadziesiąt lat corocznego Ogólnopolskiego Święta Chmielarzy i Piwowarów "Chmielaki Krasnostawskie". Na wystawie, na której zgromadzono około 100 obiektów, można zobaczyć m.in. zarówno liczące często kilkaset lat dzbanki, kubki, kufle (najstarszy zabytek pochodzi z XV wieku), jak i miary do płynów, dębowe beczki, czy pamiątkowe kufle oraz szklanki związane z "Chmielakami". Ponadto na ekspozycji zaprezentowane zostały rzeźby i obrazy wykonane przez twórców ludowych ukazujące zbiór chmielu oraz degustację piwa. Wystawę uzupełniają fotografie przedstawiające uprawę chmielu, proces ważenia piwa oraz dożynki chmielowe, a także plakaty z "Chmielaków Krasnostawskich".

Więcej…
 
Promocja książki "Ksiądz kapitan Aleksander Miszczuk (1905 - 1982)" Drukuj Email
czwartek, 14 czerwca 2012 00:00

Promocja książkiW dniu 12 czerwca 2012 r. w refektarzu Muzeum odbyła się promocja książki Lucjana Cimka i Artura Borzęckiego pt. "Ksiądz kapitan Aleksander Miszczuk 1905-1982. W służbie Bogu i Ojczyźnie".

Autorzy publikacji to badacze dziejów ziemi lubelskiej i działacze Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego. Dokonali oni trudu opracowania biografii księdza Aleksandra Miszczuka, syna chłopskiego z Zamojszczyzny. Niestrudzonego duszpasterza oraz niezłomnego w działaniu społecznika, który w najtrudniejszych okresach działalności politycznego ruchu chłopskiego był na dobre i złe z tymi co "żywią i bronią", ale odpychani są od udziału w sprawowaniu władzy.

Więcej…
 
Krasnostawska "Noc Muzeów" 2012 Drukuj Email
poniedziałek, 21 maja 2012 00:00

Noc muzeów 2012Tegoroczna edycja "Nocy Muzeów", podobnie jak w roku poprzednim, przyciągnęła do krasnostawskiego muzeum tłumy zwiedzających. Wieczorni goście mogli od godziny 19.00 aż do północy w wyjątkowej i pełnej tajemniczości atmosferze oglądać dostępne w muzeum wystawy i ekspozycje.

Dużą popularnością cieszyła się klimatyczna wystawa "Strachy na Lachy. Wierzenia demoniczne w kulturze i sztuce ludowej", a także ekspozycja ukazująca trudny i burzliwy okres kształtowania się polskiej państwowości na wschodnich rubieżach. Nie mniejsze zainteresowanie wzbudziła przygotowana specjalnie na okazję nocnego zwiedzania wystawa złotych monet polskich oraz obcych.

Więcej…
 
Wystawa - GDZIEŚ PRZY GRANICY... Pogranicze polsko-ruskie od X do XIV wieku Drukuj Email
piątek, 27 kwietnia 2012 00:00

Gdzieś przy granicy ... W czasach kształtowania się państwowości Polski i Rusi dzieje ich pogranicza to kalejdoskop szybko następujących zmian. Tworzenie i przenoszenie granic oraz napływ i ścieranie się różnych oddziaływań. Zmienne losy tych terenów opisane w starodawnych księgach wielokrotnie omawiano, analizowano i dyskutowano nad ich przebiegiem. Jednak nie zawsze uczone dysputy dawały jednoznaczne wyniki. Dla archeologów najważniejszą kroniką tych terenów są ślady utrwalone w ziemi.

27 kwietnia br. w piwnicach Muzeum odbyło się uroczyste otwarcie nowej wystawy czasowej pt. "GDZIEŚ PRZY GRANICY... Pogranicze polsko-ruskie od X do XIV wieku". Prezentowana ekspozycja ukazuje trudny i burzliwy okres kształtowania się polskiej państwowości na wschodnich rubieżach, z niezwykłą mozaiką rodzimych tradycji przeplatających się z odmiennymi obyczajami i śladem różnorodnych oddziaływań kulturowych i etnicznych.

Więcej…
 
Wieczór pamięci Jana Pawła II Drukuj Email
wtorek, 03 kwietnia 2012 00:00

APOSTOLICA - Wieczór PapieskiW niedzielny wieczór 1 kwietnia br. w przeddzień siódmej rocznicy śmierci Jan Pawła II w refektarzu Muzeum rozbrzmiały słowa wierszy Karola Wojtyły i wspomnienia o Jego życiu. Wszystko to za sprawą grupy osób, pod kierunkiem pomysłodawcy wydarzenia - Grzegorza Stefańczyka. W ten sposób przywołana została pamięć o życiu i twórczości Wielkiego Polaka.

Więcej…
 
«pierwszapoprzednia11121314151617181920następnaostatnia»

Strona 17 z 20

Informacje

Zdjęcia ślubne w salach muzeumInformujemy, że w salach muzeum istnieje możliwość wykonywania zdjęć ślubnych więcej>>>

Oferta edukacyjna

Oferta edukacyjna Muzeum na rok szkolny 2018/2019 więcej>>>

Linki

Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie

Miasto Krasnystaw

Chmielaki Krasnostawskie

LGD Krasnystaw

LOT Krasnystaw

Dawny Krasnystaw - Fotografie

BIP Muzeum

Sponsorzy


Stałym sponsorem
wystaw i wydarzeń kulturalnych
Muzeum Regionalnego
w Krasnymstawie jest

BS w Izbicy