Wystawa - "Srebrne monety kolekcjonerskie NBP z lat 2000 - 2012" [video] Drukuj Email
wtorek, 04 lutego 2014 00:00

Srebrne monety kolekcjonerskie NBP z lat 2000-2012 31 stycznia 2014 roku w salach Muzeum odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pod tytułem "Srebrne monety kolekcjonerskie NBP z lat 2000-2012". Wystawa ta jest prezentacją części kolekcji numizmatycznej krasnostawskiego muzeum, na którą składa się zbiór kilku tysięcy obiektów (monet, banknotów, odznak, odznaczeń i medali) od starożytności do czasów współczesnych.

Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 roku to Narodowemu Bankowi Polskiemu przysługuje wyłączne prawo emitowania znaków pieniężnych (monet i banknotów) Rzeczypospolitej Polskiej. NBP emituje dwa rodzaje monet tj. powszechnego obiegu, bitych w wysokich nakładach (sięgających wielu milionów sztuk), których wartość określa nominał. Do nich zalicza się również bite w ilości kilkuset tysięcy sztuk tzw. okolicznościowe 2 złotówki wykonane ze stopu Nordic Gold. W niskich nakładach (kilku oraz kilkadziesiąt tysięcy sztuk) bite są złote i srebrne monety kolekcjonerskie przeznaczone głównie dla zbieraczy. Producentem wykonanych na zlecenie Narodowego Banku Polskiego monet jest Mennica Polska S. A. (w latach 1994 - 2005 Mennica Państwowa S. A.).

Na ekspozycji zaprezentowano 166 monet o nominałach 20, 10 oraz 5 złotych. Część z nich emitowana jest w związku z ważnymi rocznicami (1000. rocznica Zjazdu Gnieźnieńskiego, 150 lat Muzeum Narodowego w Warszawie, 90. rocznica Bitwy Warszawskiej, 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II) lub wydarzeniami (XII Międzynarodowy Konkurs im. Henryka Wieniawskiego, Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej, Igrzyska XXVIII Olimpiady - Ateny 2004, Światowa Wystawa EXPO 2005 - Japonia, Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej UEFA 2010-2012). Inne natomiast bite są w ramach następujących serii: "Dzieje Złotego", "Historia Jazdy Polskiej", "Historia Polskiej Muzyki Rozrywkowej", "Poczet królów i książąt polskich", "Polscy malarze XIX/XX w.", "Polscy podróżnicy i badacze", "Polska droga do wolności", "Polski Rok Obrzędowy", "Polskie Kluby Piłkarskie", "Wielkie Bitwy", "Zabytki kultury Materialnej w Polsce", "Zwierzęta Świata".

Bite przez Mennicę Polską S.A. monety mają różne kształty, zarówno okrągłe (i tych jest najwięcej) jak i prostokątne, czy w kształcie elipsy. Najwięcej zostało wybitych tzw. stemplem lustrzanym, ale prezentowane są również monety wyprodukowane przy użyciu tzw. stempla zwykłego, a następnie oksydowane. W celu ich uatrakcyjnienia niektóre są dodatkowo m.in. platerowane złotem, inkrustowane bursztynem, cykorią czy krzemieniem, a także emaliowane lub z hologramem.

Projektantami prezentowanych na wystawie monet są: Grzegorz Pfeifer, Dominika Karpińska-Kopiec, Robert Kotowicz, Ewa Olszewska-Borys, Roussanka Nowakowska, Andrzej Nowakowski, Wojciech Siudmak, Dobrochna Surajewska, Ewa Tyc-Karpińska, Urszula Walerzak, Anna Wątróbska-Wdowiarska.

Ekspozycja czynna będzie do końca kwietnia 2014 roku.

[luty 2014 r.] "Wiadomości Krasnostawskie"  - relacja z otwarcia wystawy
(materiał udostępniony dzięki uprzejmości: Telewizji Kablowej Krasnystaw)