Po "Nocy Muzeów" 2014 Drukuj Email
środa, 21 maja 2014 00:00

Noc muzeów 2014 W sobotę, 17 maja br., krasnostawskie muzeum po raz kolejny włączyło się w ogólnoeuropejską akcję "Noc Muzeów". Tym razem, przybyli na to wydarzenie goście, oprócz możliwości oglądania w wyjątkowej atmosferze, muzealnych ekspozycji, mogli posłuchać wykładów Patrycji Piotrowskiej, Marcina Piotrowskiego oraz Konrada Grocheckiego, nawiązujących do niezwykle ciekawej, nowo otwartej wystawy p.t. "Czerwień - gród między Wschodem a Zachodem".

Podczas prelekcji pt. "Czermno - średniowieczny gród na pograniczu Polski i Rusi Kijowskiej", omówiona została problematyka tzw. Grodów Czerwieńskich, historia badań ośrodka grodowego w Czermnie nad Huczwą, najważniejsze odkrycia archeologiczne z Czermna, a także skarby kobiecej biżuterii średniowiecznej znalezione w Czermnie w kwietniu 2011 roku.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się nocne zwiedzanie kościoła p.w. Św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie. Podczas tej wyjątkowej nocy, tłumy widzów zgromadził również wystawiony w refektarzu muzeum spektakl pt. "Teatr w Pipidówce", na podstawie prozy Michała Bałuckiego, w wykonaniu aktorów Teatru Pokoleń z Siennicy Różanej. Podczas sobotniej nocy muzeów na wszystkich odwiedzających czekała słodka niespodzianka. Stowarzyszenie Mieszkańców Zastawia zapewniło możliwość degustacji wypieków kuchni wiejskiej.

Tegoroczna edycja "Nocy Muzeów", przyciągnęła do krasnostawskiego muzeum ponad 500 osób, a w realizację przedsięwzięcia zaangażowali się również wolontariusze z I oraz II Liceum Ogólnokształcącego w Krasnymstawie.

Ekspozycja czynna będzie do końca sierpnia 2014 roku.