Wystawa - Krasnystaw w latach "wielkiej wojny". Fotografie z lat 1914-1918. Drukuj Email
poniedziałek, 10 listopada 2014 00:00

Wystawa - Krasnystaw w latach wielkiej wojny W dniu 6 listopada 2014 roku w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. Krasnystaw w latach "wielkiej wojny". Fotografie z lat 1914-1918. W 100. rocznicę wybuchu I wojny światowej. Celem ekspozycji jest ukazanie ówczesnego miasta poprzez prezentację wybranych, blisko 70 obiektów ze zbiorów własnych muzeum.

W przededniu I wojny światowej Krasnystaw liczył blisko 10 tysięcy mieszkańców. Był stolicą powiatu i miastem, w którym znajdował się garnizon wojsk rosyjskich. Krasnystaw dwukrotnie stał się miastem frontowym, po raz pierwszy już na początku wojny tj. na przełomie sierpnia i września 1914 roku, po raz drugi w lipcu 1915 roku. W wyniku walk zniszczeniu uległo częściowo centrum miasta, co widać na pokazywanych zdjęciach. Pomimo upływu stu lat na fotografiach możemy bez trudu rozpoznać wiele istniejących do dzisiaj budynków, m.in. górujący do dzisiaj w panoramie miasta kościół p.w. św. Franciszka Ksawerego wraz z sąsiadującym z nim gmachem dawnego kolegium jezuickiego. Ponadto na zdjęciach można zobaczyć żołnierzy rosyjskich i jeńców austriackich, kamienice w rynku czy ówczesnych mieszkańców Krasnegostawu. Wystawa czynna będzie do końca grudnia 2014 roku.