Wystawa - Krasnystaw Żołnierzom Wyklętym Drukuj Email
poniedziałek, 02 marca 2015 00:00

Krasnystaw Żołnierzom Wyklętym W piątek 27 lutego br. w siedzibie Muzeum miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy poświęconej pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Jedną z głównych części tego wydarzenia były wykłady mające na celu przedstawienie sylwetek niezłomnych żołnierzy, związanych z Ziemią Krasnostawską, bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Licznie przybyli do refektarza Muzeum goście mogli posłuchać prelekcji prowadzonych przez: Wiolettę Gut-Siudak: Krasnostawskie korzenie partyzanckie - mjr Franciszek Przysiężniak ps. "Ojciec Jan"; Artura Borzęckiego: "Narodowe Siły Zbrojne w powiecie krasnostawskim" oraz dr Daniela Piekarusia: Sytuacja Żołnierzy Wyklętych po roku 1944 na ziemiach powiatu krasnostawskiego.

Wystawa i towarzyszące jej wykłady zorganizowane zostały przez stowarzyszenie "Narodowy Krasnystaw", stowarzyszenie "Krasnostawianie" oraz Muzeum Regionalne w Krasnymstawie. Wydarzenie to związane było z obchodami Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Wystawę można będzie oglądać do końca marca 2015 r.