Informujemy, że stała wystawa historyczna zatytułowana
"Historia Krasnegostawu i okolic XIV - XX w."
od dnia 10 lipca 2018 roku została zamknięta do odwołania.
Powodem jest modernizacja przestrzeni ekspozycji.

Wystawa - "Palma bije, nie zabije, ale zdrowia doda" Drukuj Email
niedziela, 19 kwietnia 2015 00:00

Palma bije, nie zabije, ale zdrowia doda 16 kwietnia w siedzibie Muzeum otwarto wystawę pt. "Palma bije, nie zabije, ale zdrowia doda", poświęconą tradycjom wielkanocnym. Gości uroczyście powitał dyrektor Artur Capała, zaś tematykę wystawy przybliżył jej kurator, Mateusz Soroka.

Ekspozycja została potraktowana na zasadzie konceptu ? zwyczaje świąteczne panujące na dawnej wsi zaprezentowano w plastyczny sposób. Na kawałku zaaranżowanego pola rośnie owies, zaś w ziemię są wbite palmy wielkanocne mające sprowadzić urodzaj. Nie zabrakło skorupek jajek z wielkanocnego śniadania, które zakopywano wiosną pod pierwszą zaoraną skibę. Wzdłuż pola ustawiono rzeźby z dawnych kapliczek, a do usytuowanych nieco dalej uli przywiązano palmy mające chronić pszczoły przed urokami czarownic. W kącie imitującym wnętrze chałupy znalazły się ludowe obrazy przystrojone bukszpanem, wielkanocny stół i eksponaty ukazujące zabiegi o czystość. Całość uzupełniają wycinanki, ludowe rzeźby i pisanki z mającymi rodowód przedchrześcijański motywami wiatraczków, grabek i swarzyc. Ciekawym dopełnieniem wystawy jest wiersz Stanisława Bojarczuka "Pisanki".

Oferta edukacyjna Muzeum na rok szkolny 2017/2018 więcej>>>

Stałym sponsorem