"Noc Muzeów" w Krasnymstawie Drukuj Email
wtorek, 19 maja 2015 00:00

Noc muzeów 2015 W ostatnią sobotę, 16 maja Muzeum Regionalne w Krasnymstawie po raz piąty przyłączyło się do ogólnoeuropejskiej akcji pod nazwą "Noc Muzeów". Podobnie jak w latach ubiegłych na przybyłych gości, oprócz możliwości klimatycznego nocnego zwiedzania ekspozycji muzealnych, czekało wiele atrakcji. Specjalnie na to wydarzenie zorganizowana została nowa wystawa czasowa pt. "Szkło piękne i użyteczne - wyroby szklane wytwórni europejskich od XVIII do początku XX wieku". Zbigniew Atras ubierając strój wojownika tatarskiego wcielił się w rolę przewodnika po podziemiach dawnej siedziby Jezuitów. Podczas prelekcji pt. "Jeśli ktoś z nich umrze, palą go w ogniu", archeolog Konrad Grochecki opowiadał o zwyczajach pogrzebowych przedchrześcijańskich Słowian, natomiast etnograf Mateusz Soroka w swoim wystąpieniu "Koniec świata w Arkonie, czyli o Słowianach słów kilka", zabrał słuchaczy na skalisty przylądek w skrajnie północnej części Rugii.

Sobotniego wieczoru największym zainteresowaniem cieszył się koncert kapeli folkowej "Styrta". Uczestnicy "Nocy Muzeów" mieli również możliwość obejrzenia audiowizualnej prezentacji pt. "Wiersze wybrane Anny Kamieńskiej" oraz pokazu laserów przygotowanego przez firmę RGB Lighting Krasnystaw. Na wszystkich gości, którzy dotarli na ostatnią kondygnację budynku Muzeum, czekała słodka niespodzianka przygotowana przez panie ze Stowarzyszenia Mieszkańców Przedmieścia Zastawie.

Tegoroczna edycja "Nocy Muzeów", przyciągnęła do krasnostawskiego muzeum prawie 500 osób, a w organizację i realizację przedsięwzięcia włączyło się Stowarzyszenie "Krasnostawianie" oraz wolontariusze.