Wystawa - "Papier, nożyce... cięckie" Drukuj Email
poniedziałek, 03 sierpnia 2015 00:00

Papier, nożyce cięcie 23 lipca w budynku Muzeum otwarta została wystawa pt.  "Papier, nożyce... cięcie! Wycinanki regionu lubelskiego". Na ekspozycji zostało zaprezentowanych kilkadziesiąt wycinanek, spośród których większość została wykonana przez twórców z Krasnegostawu i okolic.

Ozdoby te występują jedynie w trzech tradycjach: chińskiej, żydowskiej i polskiej, a w naszym kraju najbardziej znane są barwne wycinanki łowickie i kurpiowskie. Wycinanki lubelskie charakteryzuje jednobarwność, z reguły mają one kształt koła, gwiazdy lub kwadratu.

Jednym z najwybitniejszych wycinankarzy Lubelszczyzny był Ignacy Dobrzyński ze wsi Miesiące koło Garbowa w powiecie puławskim. Jego prace charakteryzuje lekkość i niesamowita misterność, a niektóre spośród stosowanych przez niego wzorów są wręcz hipnotyzujące.

Dobrzyński swe wycinanki prezentował w wielu krajach również poza Europą, m.in. w Chinach. Jego umiejętności do dziś są inspiracją dla twórców z kręgu kultury ludowej. Oprócz prac w/w artysty na wystawie można zobaczyć wycinanki Marii Gleń, Danuty Perestaj, Sabiny Derkaczewskiej i Stanisławy Mąki.

Wystawę będzie można oglądać do końca sierpnia br.