Wystawa - Historia Lampy Drukuj Email
piątek, 25 września 2015 00:00

Incancitcum Od 24 września w pomieszczeniach Muzeum można oglądać wystawę pt. "Historia lampy".

Ekspozycja ma na celu ukazanie rozwoju oświetlenia, zarówno pod względem formy jak i wykorzystywanego w nim paliwa, od najstarszych przykładów możliwych do zaprezentowania w przestrzeni muzealnej po wiek XX, gdy oliwę, naftę czy gaz na dobre wyparła energia elektryczna.

Wystawa prezentuje obiekty pochodzące z Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Muzeum Lubelskiego, Muzeum Ziemi Chełmskiej, kolekcji prywatnej oraz kilka eksponatów zgromadzonych w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie.

Eksponowane są zarówno obiekty dekoracyjne jak i te przeznaczone do użytku zewnętrznego oraz egzemplarze gospodarcze. Najszerzej prezentowaną grupę stanowią lampy naftowe zróżnicowane zarówno pod względem formalnym jak i materiałowym. Na wystawie zobaczyć można też kilka ciekawostek w postaci drobnych sprzętów służących "obsłudze" dawnych lamp.