Wystawa - Krzyż i swarzyca Drukuj Email
czwartek, 07 kwietnia 2016 00:00

Krzyż i swarzyca We wtorek 5 kwietnia w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie odbyło się otwarcie wystawy pt. "Krzyż i swarzyca. O synkretycznej symbolice Świąt Wielkiej Nocy". Ekspozycja przybliża nieco zapomniany wymiar Świąt Wielkanocnych celebrowanych na dawnej wsi. Wiele spośród kultywowanych do dziś zwyczajów ma swe źródło w wierzeniach przedchrześcijańskich. Mimo że wypełnione chrześcijańską treścią, w formie pozostały pogańskie, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę.

Święcenie ognia, przygotowywanie pisanek i palm, topienie Marzanny czy obchody z gaikiem są echami czasów, o których wspominają wcześni chrześcijańscy kronikarze. Wzmianki te, mimo że obarczone dużą dozą subiektywizmu są jednak cennym źródłem informacji o zwyczajach świątecznych Słowian.

Na przestrzeni wieków doszło do bardzo ciekawej symbiozy praktyk magicznych ze ściśle religijnym wymiarem świętowania. Na wystawie zostały zaprezentowane w sposób plastyczny zarówno dawne zwyczaje świąteczne, jak i prace twórców ludowych (obrazy, rzeźby, płaskorzeźby) mające charakter stricte chrześcijański.

Wystawę, której autorem jest Mateusz Soroka można będzie obejrzeć do końca maja 2016 r., a eksponaty pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie oraz ze zbiorów Muzeum Lubelskiego w Lublinie.