"Noc Muzeów" 2016 [video] Drukuj Email
wtorek, 17 maja 2016 00:00

Noc muzeów 2016 14 maja 2016 roku w Muzeum Regionalne w Krasnymstawie po raz szósty w godzinach między 19.00 a 24.00 zorganizowało "Noc Muzeów". Wśród przygotowanych atrakcji były m.in. dwie nowe wystawy czasowe tj. "Zygmunt Vogel - Zamek w Krasnymstawie" prezentująca akwarelę namalowaną w 1794 roku na zlecenie króla Stanisława Augusta, a obecnie przechowywaną w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie oraz "Orzeł Biały - herb państwa polskiego od średniowiecza do współczesności". Ponadto uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w sali dawnego refektarza wystawili sztukę wg komedii Aleksandra Fredry pt. "Damy i Huzary".

W klimat "Nocy Muzeów" wpisał się również występ krasnostawskiej grupy "Apostolica", podczas którego zaprezentowano utwory do tekstów m.in. Bolesława Leśmiana, Karola Wojtyły, Edwarda Stachury. Na temat Ariańskiego Wzgórza w miejscowości Krynica niedaleko Krasnegostawu i znajdującej tam tajemniczej budowli tzw. grobiska opowiadał archeolog Konrad Grochecki. Na dziedzińcu muzeum można było natomiast obejrzeć prezentację motocykli Krasnostawskiej Grupy Motocyklowej "Free Wings". Dla najmłodszych zwiedzających zostały zaś zorganizowane konkursy z nagrodami o tematyce związanej z szeroko pojętą energią.

Tegoroczna "Noc Muzeów" przyciągnęła do krasnostawskiego muzeum ponad 400 osób, i to pomimo deszczowej pogody, co należy uznać za sukces. Głównym sponsorem wydarzenia była PGE Obrót S.A., a w realizację przedsięwzięcia włączyli się radni Młodzieżowej Rady Miasta oraz uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły.

[maj 2016 r.] "Wiadomości Krasnostawskie"  - relacja z krasnostawskiej "Nocy Muzeów 2016"
(materiał udostępniony dzięki uprzejmości: Telewizji Kablowej Krasnystaw)