Wystawa planszowa - "Zespół rezydencjonalno-sakralny Daniela Romanowicza z XIII w." Drukuj Email
piątek, 13 stycznia 2017 00:00

Zespół rezydencjonalno-sakralny Daniela Romanowicza z XIII w. 11 stycznia 2017 roku w siedzibie muzeum odbyło się otwarcie wystawy planszowej pt. "Zespół rezydencjonalno-sakralny Daniela Romanowicza z XIII w." Ekspozycja potrwa do 15 marca 2017 roku. Jej tematem jest prezentacja wyników badań archeologicznych, które zostały wykonane w latach 2013-2014 na Górze Chełmskiej. Kierownikiem polsko-ukraińskich naukowców był prof. Andrzej Buko z Polskiej Akademii Nauk.

W trakcie badań archeolodzy eksplorowali obiekty znajdujące na Wysokiej Górce, a także prowadzili badania we wnętrzu bazyliki Narodzenia NMP (dawnej katedry unickiej). Wystawę przygotowali pracownicy Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza.

Koncepcja merytoryczna została opracowana przez Andrzeja Bronickiego. Aranżację plastyczną wykonała Ewa Hander. Cała wystawa powstała we współpracy z Bożeną Skolimowską. Teksty przygotowali Tomasz Dzieńkowski i Stanisław Gołub (archeolodzy uczestniczący w badaniach) ze współudziałem Krystyny Mart, dyrektorem Muzeum Ziemi Chełmskiej. Fotografie wykorzystane do wystawy są autorstwa Piotra Bakuna, Mateusza Bogackiego, Tomasza Dzieńkowskiego, Stanisława Gołuba, Krystiana Treli oraz Grzegorza Zabłockiego. Rysunki sporządziła Natalia Jędruszczak (dokumentacja polowa) oraz Rafał Ratajczak (przerys komputerowy). Za reprodukcje fotograficzne odpowiadał Grzegorz Zabłocki. Komputerowe opracowanie graficzne plansz wykonał zaś Mariusz Bureć.

Podczas otwarcia wystawy prelekcję na temat badań wygłosił Stanisław Gołub, chełmski archeolog, uczestnik polsko-ukraińskiego projektu badawczego na Górze Chełmskiej.

Oferta edukacyjna Muzeum na rok szkolny 2016/2017 więcej>>>