Wystawa - "Pogańskie przedmioty kultu i chrześcijańskie symbole" Drukuj Email
piątek, 03 lutego 2017 00:00

Pogańskie przedmioty kultu i chrześcijańskie symbole W środę 1 lutego 2017 roku w krasnostawskim muzeum odbyło się otwarcie wystawy pt. "POGAŃSKIE PRZEDMIOTY KULTU I CHRZEŚCIJAŃSKIE SYMBOLE" Celem wystawy jest prezentacja przedmiotów i symboli kultowych oraz miejsc związanych z dawnymi kultami religijnymi od chwili pojawienia się pierwszych wierzeń po czasy związane z chrystianizacją ziem polskich. Wśród nich znajdują się m. in. pojedyncze znaleziska grobowe np. amulety z kości ludzkiej oraz kości i zębów zwierzęcych, muszli, kręgu rybiego, zawieszki w kształcie topora (z brązu i bursztynu), figurka "uszebti" w kształcie mumii egipskiej, figurki zwierząt, krzyżyki i enkolpiony z brązu i kości, ikonki kamienne i brązowe, ponadto znaleziska bagienne (intencjonalnie wrzucone do bagna) np. wióry krzemienne z Wincentowa, siekierki brązowe, toporek kamienny, a także gliniane lampki oliwne.

Oprócz tego na wystawie eksponowane są: rekonstrukcja grobu kultury amfor kulistych z Krasnegostawu sprzed ok. 4500 lat, popielnice gliniane z przepalonymi kośćmi ludzkimi i naczynkami - przystawkami (na jednym z nich widoczny wizerunek jelonka), gliniana urna twarzowa, a także wyposażenie grobu wojownika ze Żdżannego/Zagrody, grobu z Opoki wyposażonego w naczynie ze znakami solarnymi (swastyki) i ornamentem w postaci meandra i jodełki oraz bronią rytualnie giętą, datowanych na okres wpływów rzymskich (0- IV w. n. e.).

Na uwagę zasługuje również kamień zakładzinowy, znaleziony podczas remontu budynku dawnego Sejmiku (obecnie Urzędu Miasta), zawierający monety od XVII do XIX w. oraz część zakładziny wieży w Stołpiu: naczynie i toporek kamienny.

Po raz pierwszy w naszym muzeum eksponowane będzie wyposażenie kurhanu w Białce, na które składają się naczynia, w tym puchar tulipanowatego kształtu zdobiony ornamentem jodełki oraz toporek kamienny i narzędzie krzemienne sprzed ok. 4500 lat (kultura ceramiki sznurowej - schyłkowy neolit).

Wystawę przygotowano ze zbiorów: Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie, Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie, Muzeum Kresów w Lubaczowie, Muzeum Lubelskiego w Lublinie, Muzeum Regionalnego im. dr J. Petera w Tomaszowie Lubelskim, Muzeum Zamojskiego w Zamościu oraz własnych.

Wystawa czynna luty - kwiecień 2017

Oferta edukacyjna Muzeum na rok szkolny 2016/2017 więcej>>>