Wystawa - "Wojna i Polonia" Drukuj Email
sobota, 04 lutego 2017 00:00

Wojna i Polonia Od 3 lutego 2017 roku na wystawie grafiki, w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie, można oglądać ekspozycję złożoną z 20 heliograwiur z tek "Polonia" oraz "Wojna" autorstwa Artura Grottgera. Heliograwiura jest techniką graficzną opracowaną w roku 1878 przez czeskiego malarza Karela Klica. Dzięki użyciu papieru żelatynowego umożliwia ona przenoszenie półtonowych fotografii na płytę metalową, a następnie trawienie uzyskanego obrazu. Stosowana głównie w XIX i XX wieku służyła przede wszystkim tworzeniu reprodukcji dzieł malarskich na potrzeby tek i albumów. Drukowane w Wiedniu teki Grottgera "Polonia", "Wojna" i "Lithuania" są jednymi z najbardziej znanych dzieł wykonanych w tej właśnie technice.

Artur Grottger urodził się 11 listopada 1837 roku w Ottyniowicach, zmarł 13 grudnia 1867 roku w Amélie-les-Bains-Palalda. Polski artysta, malarz, grafik czynny głównie w Wiedniu i we Lwowie. Uznawany jest za przedstawiciela nurtu polskiej narodowej szkoły malarstwa historycznego, a jednocześnie jego twórczość określa się mianem późnego romantyzmu. Mimo krótkiego życia pozostawił znaczny dorobek artystyczny. Na retrospektywnej wystawie jego prac w Muzeum Narodowym w Krakowie w roku 1988 wystawionych zostało 500 jego dzieł.

Na wystawie zaprezentowane zostały dwie teki - "Wojna" i "Polonia". Pierwsza z nich jest cyklem ukazującym nieszczęście, jakie wojna sprowadza na człowieka oraz jego moralną degradację. Druga, jako dzieło wspominające powstanie styczniowe, jest nie tylko obrazem walki, poświęcenia i patriotyzmu, lecz także bardzo osobistym cyklem dla tworzącego go artysty. Grottger rysując "Polonię" czuł się uczestnikiem powstania, a jako że nie mógł w nim faktycznie uczestniczyć, działanie swoje uważał za formę służby ojczyźnie.

Wystawa będzie czynna do 3 kwietnia 2017 roku.

Oferta edukacyjna Muzeum na rok szkolny 2016/2017 więcej>>>