Konferencja popularno-naukowa pamięci żołnierzy niezłomnych Drukuj Email
czwartek, 23 marca 2017 00:00

Konferencja popularno-naukowa 16 marca 2017 roku w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie odbyła się konferencja popularno-naukowa poświęcona pamięci żołnierzy niezłomnych. Wydarzenie to zostało zorganizowane we współpracy z lubelskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej. Na początku spotkania licznie przybyli uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialną poświęconą żołnierzom antykomunistycznego podziemia.

Następnie dr Daniel Piekaruś (IPN) wygłosił prelekcję pt. "Komuniści wobec podziemia niepodległościowego". Przedstawił w nim negatywny stosunek członków Komunistycznej Partii Polski do sprawy suwerenności państwa polskiego i omówił przyczyny dla których polscy partyzanci hołdujący zasadzie "Bóg, honor, ojczyzna" nie mieli możliwości rozpoczęcia normalnego życia w systemie komunistycznym, wprowadzonym w Polsce w drugiej połowie 1944 r. W następnych wystąpieniach Pan Marcin Krzysztofik (IPN) i Pan Artur Piekarz (IPN) omówili skomplikowane procedury ekshumacyjne jakie Biuro Identyfikacji i Poszukiwań IPN prowadzi na terenie całego kraju w celu odnalezienia nieznanych miejsc pochówku polskich bohaterów.

Dodatkowym elementem konferencji była projekcja filmu propagandowego "W pościgu za bandą" z 1954 r. Film ukazywał zakłamany obraz polskiego podziemia niepodległościowego zwalczanego przez KBW. Trzygodzinne spotkanie zakończyło się ogólną dyskusją, podczas której poruszano kwestie lokalne, a zwłaszcza plany ekshumacji braci Waręckich, krasnostawskich żołnierzy AK.

foto. www.krasnostawska.pl

Oferta edukacyjna Muzeum na rok szkolny 2016/2017 więcej>>>