"Sztuka na nouveau - rzecz o sztuce secesji" Drukuj Email
środa, 12 kwietnia 2017 00:00

Sztuka na nouveau - rzecz o sztuce secesji 7 kwietnia 2017 roku w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie miało miejsce otwarcie wystawy pt. "Sztuka na nouveau - rzecz o sztuce secesji". Ekspozycja, a szczególnie część będąca rekonstrukcją secesyjnego wnętrza, ma na celu ukazanie "totalnego" podejścia artystów tej epoki do stylu w jakim tworzyli. Dzięki wspólnym działaniom malarzy, grafików, rzeźbiarzy, ebenistów, architektów itd. udało się objąć tą estetyką każdą dziedzinę życia.

Secesja za cel miała, przede wszystkim, odcięcie się od stylów poprzednich jak też nobilitację sztuki użytkowej. Pomysł ten pojawił się już w latach 80 XIX za sprawą angielskiej grupy Arts & Crafts zrzeszającej artystów tworzących pierwsze tego rodzaju przedmioty w manufakturach. Artyści epoki secesji poszukiwali nowych środków wyrazu, a inspiracje w zakresie estetyki czerpali głównie od Prerafaelitów - grupa artystyczna powstała w Londynie w 1848 roku - oraz ze sztuki japońskiej, która w latach 60 XIX wieku stała się w Europie bardzo popularna. Stąd bogata roślinna ornamentyka, gięta linia, wertykalność, eksperymenty z płaską plamą barwy.

Rozkwit stylu przypada na rok 1900. Koniec pierwszego dziesięciolecia XX wieku przynosi przesyt, przedmioty, które miały być zarówno piękne i użyteczne tracą swoją funkcjonalność na rzecz przestylizowanych form, utrzymane w tej estetyce dzieła artystyczne czy architektura zaczęły nużyć. W latach 20 XX wieku secesja stała się synonimem złego smaku, do łask wróciła dopiero w latach 60.

Wystawa powstała dzięki współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym w Kielcach, Muzeum Mazowieckim w Płocku oraz dzięki użyczeniom z prywatnych kolekcji. Oglądać ją można do 7 czerwca 2017 roku.

Oprowadzanie po wystawie "Sztuka na nouveau - rzecz o sztuce secesji" przewidziane jest również w ramach prowadzonych przez Muzeum lekcji muzealnych.

Oferta edukacyjna Muzeum na rok szkolny 2016/2017 więcej>>>

Stałym sponsorem