"Noc Muzeów" 2017 Drukuj Email
wtorek, 23 maja 2017 00:00

Noc muzeów 2017 W dniu 20 maja 2017 r. Muzeum Regionalne w Krasnymstawie po raz siódmy zorganizowało "Noc Muzeów". Tradycyjnie goście, którzy w godzinach między 19.00 a 24.00 odwiedzili naszą instytucję mieli możliwość nie tylko bezpłatnego zwiedzania wystaw stałych i czasowych, ale również wysłuchania koncertów oraz niezwykle ciekawych prelekcji. Sobotnia "Noc Muzeów" rozpoczęła się programem muzycznym Kwartetu Dętego Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Krasnymstawie pod kierownictwem Mieczysława Pawelca. Następnie w refektarzu odbyły się trzy prelekcje przygotowane przez pracowników muzeum.

Jako pierwsza wystąpiła Elżbieta Sobczuk z prezentacją dotyczącą badań archeologicznych przeprowadzonych w kwartale ulic: Mostowa, Czysta, Kościuszki i Zamkowa w Krasnymstawie w latach 2012-2013. Następnie Konrad Grochecki wygłosił wykład pt. "Rzeczy w służbie Habsburgów, czyli nie wszystko co stałe rozpływa się w powietrzu. O małej srebrnej obrączce znalezionej w Stężycy Nadwieprzańskiej". Na koniec bloku prelekcji Mateusz Soroka zmierzył się z trudnym tematem dotyczącym mechanizmów postrzegania odmienności i tolerancji od kultury ludowej do kultury popularnej.

Goście odwiedzający Muzeum mieli również okazję obejrzeć nową wystawę fotograficzną ukazująca dawny Krasnystaw. Złożyły się na nią zdjęcia dwóch autorów, Zbigniewa Piroga oraz Zbigniewa Uchnasta. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wyświetlane w podziemiach archiwalne filmy związane m.in. z Krasnymstawem. Na muzealnym dziedzińcu zaprezentowała się Krasnostawska Grupa Motocyklowa "Free Wings", a gdy zapadł zmrok na ustawionej tam scenie wystąpił chełmski zespół rockowy Rdza. Tuż po wejściu do budynku można było w tym roku skorzystać oferty kafejki zorganizowanej przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Krasnystaw PLUS" oraz restaurację "Krasna Chata".

Podobnie jak w latach ubiegłych w realizację przedsięwzięcia włączyli się wolontariusze, uczniowie krasnostawskich szkół. Podczas tegorocznej edycji "Nocy Muzeów" odwiedziło nas ponad 400 osób, a głównym sponsorem był Bank Spółdzielczy w Krasnymstawie.