Kino Letnie na dziedzińcu muzeum Drukuj Email
piątek, 25 sierpnia 2017 00:00

Kino letnie Niedawne upały powoli odchodzą w zapomnienie, jednakże na dziedzińcu Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie wciąż trwa letnia atmosfera. W czwartkowy wieczór, 24 sierpnia br., zorganizowany został tam pokaz archiwalnych filmów, ukazujących Krasnystaw i okolice. Gości powitał dyrektor muzeum Marek Majewski, dziękując wszystkim za przybycie mimo późnej pory.

Około 150 widzów obecnych na seansie miało okazję zapoznać się z całym spektrum tematów, elektryzującym filmowców - amatorów w latach 60. i 70. Od przedstawienia sylwetek twórców ludowych, poprzez zajęcia w dawnym ognisku muzycznym, na święcie plonów kończąc. Nie zabrakło namiastki filmu etnograficznego, którego dominującym motywem było topienie Marzanny. Dużym zainteresowaniem cieszyły się kadry ukazujące sportowe zmagania na krasnostawskim stadionie, jak również filmowy spacer po zabytkach architektury Krasnegostawu i okolicznych miejscowości. Dodatkowym atutem pokazu był komentarz wieloletniego dyrektora muzeum, Władysława Fedorowicza.

W drugiej części seansu wyemitowany został film p.t. "Arrasy", wyprodukowany w ramach projektu Muzeum Utracone. Ilustrował on losy zamówionych przez Augusta II Mocnego tych wyjątkowych zabytków, które ewakuowane z Polski we wrześniu 1939 roku przetrwały wojenną zawieruchę w Kanadzie, dzięki poświęceniu ludzi polskiej kultury. Do kraju arrasy wróciły na początku lat 60. i dziś można je podziwiać na Wawelu. Zachęceni frekwencyjnym sukcesem przewidujemy kolejne ciekawe wydarzenia.

Oferta edukacyjna Muzeum na rok szkolny 2017/2018 więcej>>>

Stałym sponsorem