Wystawa - "Broń biała XIX-XX w." Drukuj Email
poniedziałek, 30 października 2017 00:00

Broń biała XIX - XX w. W dniu 27 października 2017 roku, w salach Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie, miało miejsce otwarcie wystawy pt. "Broń biała XIX-XX w.". Na ekspozycji można obejrzeć blisko sześćdziesiąt militariów, pochodzących zarówno ze zbiorów własnych krasnostawskiego muzeum, jak i użyczonych przez prywatnych kolekcjonerów: Ryszarda Skibę i Zbigniewa Antoniaka.

Historia Polski w XIX i XX wieku sprawiła, że walczący o niepodległość ojczyzny w wojnach oraz powstaniach polscy żołnierze i partyzanci posługiwali się w większości bronią obcą. Stąd na wystawie prezentowane są m.in. szable, bagnety, tasaki, kindżały i kordziki, wykonane zarówno w krajowych, jak i zagranicznych tj. m.in. austriackich, francuskich, niemieckich, rosyjskich, brytyjskich wytwórniach. Można na niej obejrzeć ponad dwadzieścia szabel oficerskich i żołnierskich, używanych zarówno w formacjach kawaleryjskich, jak pododdziałach artylerii konnej czy piechoty, w tym m.in. francuskie wz. 1822 i 1829, austriacką wz. 1861, rosyjską wz. 1913 oraz polskie wz. 1921 i 1934. Ponadto zaprezentowano także ponad dwadzieścia bagnetów m.in. francuskie wz. 1866 i 1874, brytyjskie wz. 1907 i 1913, węgierski wz. 1935 oraz polskie wz. 1927 i 1929. Ekspozycję uzupełniają popularne w armii rosyjskiej w XIX i na początku XX stulecia kindżały, a także: maczety bojowe, kordziki używane jako broń paradna w wojskach lotniczych, niemiecki sztylet z okresu II wojny światowej oraz francuska lanca kawaleryjska używana w Wojsku Polskim II Rzeczypospolitej. Kuratorem wystawy jest Artur Capała - kustosz w Dziale Historii i Numizmatyki.

Wystawa "Broń biała XIX-XX w." jest elementem realizacji zainicjowanego przez dyrektora muzeum Marka Majewskiego programu współpracy Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie z lokalnymi kolekcjonerami i pasjonatami historii.

Sponsorami wydarzenia są: Bank Spółdzielczy w Izbicy - stały sponsor wystaw i wydarzeń kulturalnych Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie oraz Bank Spółdzielczy w Krasnymstawie.

Ekspozycja czynna będzie do 28 stycznia 2018 roku.

Oferta edukacyjna Muzeum na rok szkolny 2017/2018 więcej>>>

Stałym sponsorem