Informujemy, że stała wystawa historyczna zatytułowana
"Historia Krasnegostawu i okolic XIV - XX w."
od dnia 10 lipca 2018 roku została zamknięta do odwołania.
Powodem jest modernizacja przestrzeni ekspozycji.

Noworoczny koncert w refektarzu muzeum Drukuj Email
piątek, 19 stycznia 2018 00:00

Noworoczny Koncert PSM w Krasnymstawie W czwartkowy wieczór 18 stycznia br. refektarz Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie po raz kolejny połączył piękno muzyki z historycznym duchem zabytkowego kolegium pojezuickiego. Orkiestra Kameralna Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Krasnymstawie w swoim "Noworocznym Koncercie" zaprezentowała specjalnie opracowany program słowno-muzyczny.

Na wstępie przedstawicielki Samorządu Szkolnego - Julia Dunaj i Maja Szerement przybliżyły licznie przybyłym gościom historię krasnostawskiej szkoły muzycznej oraz najważniejsze wydarzenia z życia placówki. Następnie orkiestra zagrała najpiękniejsze polskie kolędy w opracowaniu Jerzego Kaczmarka, m.in. "Wśród Nocnej Ciszy", "Bóg się Rodzi", "Przybieżeli do Betlejem".

W kolejnej części koncertu, po krótkich prezentacjach słownych, młodzi artyści wykonali Arię na strunie g J. S. Bacha w opracowaniu Mieczysława Pawelca, a solistka Gabrysia Klus zagrała na fortepianie Walca w stylu Chopina O. Mericanto. W dalszej części programu publiczność wysłuchała kilku angielskich melodii świąteczno-karnawałowych, a w przerwie została przedstawiona sylwetka patrona szkoły - Witolda Lutosławskiego.

Finałowym i zarazem popisowym utworem Orkiestry PSM w Krasnymstawie była "Malaguena" Ernesto Lecuona, gdzie solo na trąbce wykonał Łukasz Mazurek. Na zakończenie publiczność nagrodziła artystów gromkimi brawami na stojąco, a Starosta Krasnostawski pan Janusz Szpak oraz Dyrektor muzeum pan Marek Majewski wręczyli muzykom i ich opiekunom kwiaty i słodkie upominki.

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Krasnymstawie rozpoczęła działalność 05 września 1987 r. Początkowo pod nazwą Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Krasnymstawie Filia Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Chełmie. Następnie 1 stycznia 1990 r. placówka usamodzielniła się przyjmując nazwę Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Krasnymstawie, a 1 września 1998 r. nastąpiło uroczyste otwarcie PSM II st. Obecnie jednostka cieszy się dużym uznaniem w lokalnym środowisku. Uczniowie PSM często uczestniczą w konkursach i przeglądach na szczeblu międzyszkolnym i ogólnopolskim, a także koncertują podczas miejskich uroczystości. Swoje osiągnięcia i umiejętności prezentują również podczas organizowanych przez szkołę koncertów, popisów i audycji.

Oferta edukacyjna Muzeum na rok szkolny 2017/2018 więcej>>>

Stałym sponsorem