Wykłady z cyklu "Akademia Niepodległości" Drukuj Email
czwartek, 01 marca 2018 00:00

Akademia Niepodległości 27 lutego br. w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie odbyły się pierwsze wykłady z cyklu spotkań z "Akademią Niepodległości". Pierwszą prelekcję pt. "Polski wiek XIX - wiek powstań" prowadził dr hab. prof. nadzw. Marcin Kruszyński, natomiast drugi wykład prezentujący sylwetkę Józefa Piłsudskiego, jako twórcę Polski Niepodległej - dr hab. Tomasz Panfil. Wtorkowe spotkanie podzielone zostało na dwie tury. Pierwsza z nich była skierowana do młodzieży szkolnej, natomiast druga, która odbyła się w godzinach popołudniowych, miała charakter otwarty.

"Akademia Niepodległości" jest ogólnopolskim 4-letnim (od grudnia 2017 do połowy 2021) projektem Instytutu Pamięci Narodowej. To cykl spotkań w formie wykładów przedstawiających drogę Polski do niepodległości, budowę nowej państwowości i syntetyczny bilans dwudziestolecia międzywojennego. Wykłady są poszerzone o wątek lokalnych wydarzeń. Przekazują wiedzę historyczną i prezentują godne naśladowania postawy patriotyczne. Projekt uzyskał Narodowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Krasnostawskie wykłady cieszyły się dużym zainteresowaniem i zgromadziły młodzież z wielu szkół z całego powiatu. Refektarz muzeum odwiedzili uczniowie zarówno ze szkół ponadgimnazjalnych, jak również gimnazjaliści i klasy ze szkół podstawowych. Przedsięwzięcie to było pierwszym z wielu, które muzeum planuje zrealizować włączając się w obchody Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.