Jubileusz 60-lecia Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie Drukuj Email
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 00:00

Incancitcum W czwartek 26 kwietnia br. Muzeum Regionalne w Krasnymstawie świętowało 60. rocznicę założenia. Krasnostawskie muzeum powstało w 1958 roku, a na jego siedzibę wybrano dawne kolegium jezuickie, będące obiektem architektonicznym wpisanym do katalogu zabytków województwa lubelskiego. Dzięki funkcjonowaniu instytucji kultury we wnętrzach pokolegialnych udało się zachować budynek w stanie umożliwiającym udostępnianie go zwiedzającym, a dzięki pracom restauratorskim przeprowadzonym w ostatnich kilkunastu latach, przywrócono wygląd zbliżony do oryginalnego budynku, zatracony po licznych przeróbkach architektonicznych następujących na przestrzeni wieków.

Po 60 latach od organizacji pierwszej wystawy mieszczącej się w jednej sali, do muzeum przybyli wszyscy, którzy przez lata przyczynili się do jego rozwoju oraz sympatycy i przyjaciele instytucji. Swoją obecnością uroczystość uświetnił m.in. Senator RP Józef Zając, Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Grabczuk, Starosta Krasnostawski Janusz Szpak, Zastępca Burmistrza Krasnegostawu Edward Kawęcki, pełniący obowiązki Wójta Gminy Krasnystaw Wojciech Kowalczyk oraz Mirosław Księżuk dyrektor biura poselskiego Pani Poseł na Sejm RP Teresy Hałas. Licznie przybyli także powiatowi i miejscy radni oraz dyrektorzy wielu instytucji samorządowych, prezesi lokalnych firm, przedstawiciele zaprzyjaźnionych muzeów, a także regionaliści i miłośnicy historii. Nie zabrakło również byłego wieloletniego dyrektora placówki Władysława Fedorowicza i emerytowanych pracowników muzeum.

Obchody jubileuszu rozpoczęły się Mszą Świętą odprawioną w sąsiadującym z kolegium pojezuickim kościele pw. Św. Franciszka Ksawerego. Następnie po przejściu do siedziby Muzeum nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą założyciela - Zygmunta Tokarzewskiego. W dalszej części ceremonii, która przeniosła się do refektarza, dyrektor muzeum Marek Majewski wygłosił przemówienie, w który przedstawił historię i dotychczasowy dorobek muzeum oraz plany na najbliższą przyszłość. Swoje wystąpienia mieli również zaproszeni gości.

Jubileusz był okazją do wręczenia odznaczeń państwowych i wyróżnień dla byłych i obecnych pracowników placówki. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy wojewoda lubelski Przemysław Czarnek Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczył dyrektora muzeum Marka Majewskiego. Medalem Złotym za długoletnią służbę uhonorował Elżbietę Sobczuk, medalem srebrnym Edytę Basińską i Marcina Wilkołazkiego, a medalem brązowym Joannę Martirosjan i Mateusza Sorokę. Ponadto Przemysław Czarnek wręczył okolicznościowy dyplom uznania z Medalem Wojewody Lubelskiego dla Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie, jako instytucji.

Podczas uroczystości przyznane zostały także dwa odznaczenia honorowe "Zasłużony dla Województwa Lubelskiego", które w imieniu Zarządu Województwa Lubelskiego wręczył wicemarszałek Krzysztof Grabczuk. Pierwsze z nich otrzymało Muzeum Regionalne w Krasnymstawie, a drugie emerytowany dyrektor jednostki, Władysław Fedorowicz. Dodatkowo z rąk wicemarszałka medale pamiątkowe Województwa Lubelskiego odebrali: ks. Henryk Kapica i Edward Romańczuk, a okolicznościowe grawertony i dyplomy: Artur Capała, Jadwiga Romańczuk, Zofia Smorga, Wiesława Brodaczewska, Halina Kasprzak, Wanda Kadłubowska i Teresa Stasiuk. Ponadto z okazji jubileuszu Starosta Krasnostawski Janusz Szpak wręczył okolicznościowy dyplom Annie Frańczuk, a Maja Toczona-Wal i Konrad Grochecki otrzymali podziękowania od Dyrektora Muzeum.

Godną oprawę uroczystości zapewniła młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida pod opieką Pani Bożeny Szafran-Ogonowskiej.

Po zakończeniu części oficjalnej, zebrani w refektarzu muzeum goście obejrzeli projekcję przygotowanego specjalnie na tę okazję filmu "Kronika 60-lecia" oraz wysłuchali interesującej prelekcji Konrada Grocheckiego pt. "Rozrywki Maksymiliana III Habsburga na zamku w Krasnymstawie - zapomniana gra Pall Mall". Dopełnieniem uroczystości był koncert zespołu "Trio Beethovenowskie".

Jubileuszowym uroczystościom towarzyszyło również otwarcie dwóch nowych wystaw czasowych. Pierwsza z nich zatatuowana "Muzeum Sześciu Gablot", stanowi rekonstrukcję pierwszej ekspozycji muzealnej prezentowanej od roku 1958 do 1960. Tytuł inspirowany jest ówczesnym stanem sprzętu wystawienniczego, a wystawione zostały na niej eksponaty, które jako pierwsze pojawiły się w muzealnych zbiorach. Druga wystawa pod tytułem "Świat zamknięty w grach - od magii do zabawy" ma na celu przybliżenie zapomnianych treści magiczno-symbolicznych, które niosły ze sobą gry i zabawy.

Patronat Jubileuszu 60-lecia

Bank Spółdzielczy w Krasnymstawie

Cukiernia "Kawa"

Cukiernia "TIMM"