"Noc Muzeów" 2018
"Noc Muzeów" 2018 Drukuj Email
środa, 23 maja 2018 00:00

Noc muzeów 2018 W sobotę 19 maja br. drzwi dawnego kolegium jezuickiego, a obecnie siedziby Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie były otwarte dla zwiedzających aż do północy. Krasnostawskie muzeum już po raz ósmy włączyło się w europejską akcję "Noc Muzeów". Specjalnie na tę okazję przygotowano wiele atrakcji. M.in. nocne zwiedzanie ekspozycji, w tym dwóch nowych wystaw czasowych z oprowadzaniem kuratorskim.

Po wystawie "Muzeum 6 gablot" oprowadzał historyk Artur Capała oraz etnograf Mateusz Soroka, natomiast po wystawie "Świat zamknięty w grach - od magii do zabawy" archeolodzy Elżbieta Sobczuk i Konrad Grochecki. Poza tym przybyli goście mogli wysłuchać ciekawej prelekcji historycznej Konrada Grocheckiego pt. "Rozrywki Maksymiliana III Habsburga w Krasnymstawie - zapomniana gra Pall Mall" oraz obejrzeć film o krasnostawskim muzeum pt. "Kronika 60-lecia".

Wydarzeniem głównym sobotniej "Nocy Muzeów" był koncert poezji śpiewanej Jaromira Nohavicy w wykonaniu duetu Jarząbek - Jurkiewicz. Artyści wykonali utwory Jaromira Nohavicy w interpretacjach znacząco odbiegających od zazwyczaj spotykanych na polskich scenach. Była to świadomie obrana forma stylistyczna, której muzycy konsekwentnie są wierni. Dwie mocno brzmiące gitary akustyczne, charakterystyczny śpiew i ciekawe wycieczki w kierunku różnych stylów muzycznych dały niezwykle interesujący efekt.

Na wszystkich amatorów nocnego zwiedzania po wejściu do muzeum czekał słodki poczęstunek przygotowany przez cukiernię TIMM z Izbicy oraz gorąca kawa i herbata ufundowane przez restaurację "Krasna Chata". W pomoc w realizacji tegorocznej edycji "Nocy Muzeów" tradycyjnie włączyli się wolontariusze, tym razem byli to członkowie Młodzieżowej Rady Miasta Krasnystaw oraz uczniowie krasnostawskich szkół. Frekwencja dopisała, w sobotni wieczór muzeum odwiedziło prawie 400 osób, w czym dużą część stanowiły rodziny z dziećmi.

Sponsorzy wydarzenia
: