Informujemy, że stała wystawa historyczna zatytułowana
"Historia Krasnegostawu i okolic XIV - XX w."
od dnia 10 lipca 2018 roku została zamknięta do odwołania.
Powodem jest modernizacja przestrzeni ekspozycji.

Kino Letnie w Muzeum Drukuj Email
poniedziałek, 03 września 2018 00:00

Kino letnie Ostatniego dnia sierpnia odbyła się na muzealnym dziedzińcu druga edycja Kina Letniego. Wydarzenie to podobnie jak w roku ubiegłym przyciągnęło wielu widzów. Podczas wieczoru wyświetlony został film z roku 1994 dotyczący historii Krasnegostawu opowiedzianej przez muzealników, wieloletniego dyrektora muzeum Władysława Fedorowicza oraz archeologa Elżbietę Sobczuk. Film został zrealizowany przez Adama Kulika, filmowca i reżysera z Lublina.

W przerwie między projekcjami zaprezentowane zostały historyczne fotografie Krasnegostawu z okresu I wojny światowej. Na zdjęciach można było zobaczyć piętno działań zbrojnych jakie odcisnęło się na mieście w latach 1914 i 1915. Dziś trudno to sobie wyobrazić, jednak zdjęcia z tamtych czasów są "żywymi" świadkami, opowiadają tragiczną historię wojny. W większości były to zdjęcia z roku 1916 pochodzące z albumu kapitana Carla Büschera, budowniczego austriackiej kolei wąskotorowej na linii Bełżec-Zamość-Krasnystaw-Trawniki.

Druga produkcja wyświetlona w piątkowy wieczór została zrealizowana przez Muzeum Utracone i nosi tytuł "Wariackie losy obrazów Matejki podczas II wojny światowej". Warto dodać, iż Projekt Muzeum Utracone ma na celu wspieranie działań Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego związanych z odnajdywaniem i odzyskiwaniem zabytków należących niegdyś do polskich zbiorów muzealnych.

Lato niestety się już kończy, ale my już teraz zapraszamy na kolejną edycję Kina Letniego w przyszłym roku. Do zobaczenia w muzeum!

Oferta edukacyjna Muzeum na rok szkolny 2017/2018 więcej>>>

Stałym sponsorem