"Drogi do wolności". Wystawa w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości Drukuj Email
poniedziałek, 19 listopada 2018 00:00

Drogi do wolności W dniu 15 listopada 2018 roku w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. "Drogi do wolności 1914-1921. W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości". Ekspozycja w całości została przygotowana w oparciu o zbiory własne muzeum. Znalazło się na niej ponad 300 eksponatów z Działu Historii i Numizmatyki.

Wśród zgromadzonych na wystawie militariów można obejrzeć m.in. używaną w czasach I wojny światowej broń tj. szable i bagnety pochodzące z austriackich, brytyjskich, francuskich, niemieckich oraz rosyjskich wytwórni. Na ekspozycji prezentowane są także orzełki polskich formacji wojskowych (Legionów Polskich, Armii Polskiej we Francji, 5 Dywizji Strzelców Polskich na Syberii czy Wojska Polskiego wz. 1919), pamiątkowe odznaki (Krzyż Legionowy, Odznaka Honorowa "Orlęta", odznaki pułkowe) i odznaczenia (Krzyż Walecznych, Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918-1921).

Zwiedzający mogą obejrzeć także druki ulotne i znaczki kwestarskie, w tym m. in. plakat z 1915 roku wzywający do wstępowania do Legionów Polskich, druki okolicznościowe wydawane z okazji rocznic Konstytucji 3 Maja, powstań: Listopadowego i Styczniowego oraz znaczki kwestarskie o różnych nominałach, dzięki sprzedaży których pozyskiwano fundusze na pomoc dla potrzebujących zarówno żołnierzy jak i cywilów. Druki te są materialnym świadectwem zaangażowania Polaków na rzecz odrodzenia własnego państwa poprzez działalność na wielu polach tj. militarnym (Legiony Polskie), politycznym (Centralny Komitet Narodowy), społecznym (Polska Macierz Szkolna) i charytatywnym (Główny Komitet Ratunkowy).

Na wystawie prezentowane są także eksponaty związane z Krasnymstawem, w tym m.in. fotografie i pocztówki ukazujące zniszczenia miasta w wyniku walk w 1914 i 1915 roku, druki tj. kartka żywnościowa na chleb i mąkę wydana przez okupacyjne władze austriackie w 1917 roku oraz odezwa pt. "Pozdrowienie Wam Rodacy" z października 1918 roku opublikowana przez Powiatowy Komitet Obrony Narodowej w Krasnymstawie.

Uzupełnienie ekspozycji stanowią obowiązujące wówczas banknoty i monety: austriackie, węgierskie, niemieckie, rosyjskie oraz polskie (w tym pieniądze miejskie m.in. Krakowa i Lwowa), plakiety i medale związane z Józefem Piłsudskim z okresu międzywojennego, a także polskie współczesne monety okolicznościowe emitowane przez Narodowy Bank Polski, na których upamiętniono ważne osoby i wydarzenia z tamtego okresu.

Kuratorem wystawy jest Artur Capała - kustosz w Dziale Historii i Numizmatyki krasnostawskiego muzeum. Ekspozycja czynna będzie do 10 lutego 2019 roku.