Seryjne Historie - kolejne spotkanie Drukuj Email
czwartek, 21 marca 2019 00:00

Seryjne Historie Kolejne spotkanie z cyklu Seryjne Historie za nami. Tym razem w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie gościł dr Leszek Janeczek - krasnostawski lekarz, zafascynowany dawnymi dziejami miasta i regionu. Przeszłość odkrywa przede wszystkim podczas rozmów ze świadkami historii. Jest ona wówczas bardziej interesująca, a nierzadko wręcz zaskakująca.

Prelekcja zaprezentowana przez Pana Leszka Janeczka miała miejsce we wtorek 19 marca 2019 r. Zgromadzeni w muzealnym refektarzu goście usłyszeli najbardziej intrygujące historie z czasów II wojny światowej. Doktor Janeczek opowiedział między innymi o losach żydowskiej rodziny Michela Scholsona oraz o codziennym życiu w okupowanym Krasnymstawie. Zwrócił również uwagę na niemieckich szpiegów, którzy tuż przed II wojną światową osiedlili się w powiecie krasnostawskim. Ponadto przypomniał nieludzkie czyny gestapowskich zbrodniarzy wojennych Ludwiga Klemma i Kurta Englesa. Ciekawym faktem podanym podczas spotkania była informacja o tym, że w czasie okupacji w Krasnymstawie wraz ze swoją matką zamieszkiwała Maria Zbyszewska, aktorka, znana między innymi z roli Mani Pawlak z komediowej trylogii Sylwestra Chęcińskiego Sami Swoi.

Pomimo, że spotkanie przeznaczone było przede wszystkim dla młodzieży szkolnej, zjawili się na nim również inni zainteresowani mieszkańcy Krasnegostawu. Warto podkreślić, że frekwencja wyniosła prawie 200 osób. Dlatego ze względu na tak duże zainteresowanie historyczna gawęda doktora Leszka Janeczka będzie powtórzona 6 kwietnia o godzinie 17.00, w rozszerzonym zakresie tematycznym.

Seryjne Historie są cyklem, który zainicjował pracownik muzeum Konrad Grochecki. W jego założeniu mają być to spotkania z osobami, które do badania przeszłości mają nietuzinkowe podejście, pracują na styku dziedzin, odkrywając tym samym wiele ciekawych zjawisk. Cykl ten ma również wpłynąć na rozwój historycznych zainteresowań lokalnej społeczności.