"Noc Muzeów" 2019 Drukuj Email
wtorek, 21 maja 2019 00:00

Noc muzeów 2019 W ostatnią sobotę, 18 maja br. krasnostawskie muzeum po raz kolejny włączyło się w europejską akcję "Noc muzeów". Tym razem ten wyjątkowy czas poza zwiedzaniem wystaw upłynął w klimatach retro-poetyckich, za sprawą akustycznego koncertu Łukasza Jemioły, znanego lubelskiego wokalisty i gitarzysty. Artysta prócz swoich autorskich utworów wykonał piosenki Marka Grechuty. Był to niezwykle przyjemny występ i został bardzo ciepło przyjęty przez zgromadzoną w muzealnym refektarzu publiczność.

Dużym zainteresowaniem cieszył się również wykład Konrada Grocheckiego pt. "Ciąg Fibonacciego i eschatologiczna symbolika liczb w piramidalnym mauzoleum Orzechowskich w Krynicy" oraz prelekcja "Neque hic vivus, neque illic mortuus - czemu służył portret trumienny? O rytuale Pompa Funebris" - Mai Toczonej-Wal. Wielu uczestników zgromadził także przeprowadzony przez młodzieżowych wolontariuszy quiz historyczny z zakresu dziejów Polski i Krasnegostawu, w którym można było wygrać atrakcyjne nagrody.

Nie zabrakło także przygotowanej specjalnie na sobotnie wydarzenie niespodzianki. W tym roku była to niecodzienna wystawa pt. "[Nie]widzialne", ukazująca dzieła sztuki sakralnej dotychczas przechowywane w magazynach i nie udostępniane ze względu na zły stan zachowania.

W sobotnią noc Muzeum Regionalne w Krasnymstawie odwiedziło ok. 350 osób, a w realizacji przedsięwzięcia tradycyjnie pomogła niezawodna młodzież z Młodzieżowej Rady Miasta Krasnystaw i krasnostawskich szkół.


Sponsorzy wydarzenia
:

Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie

Urząd Miasta Krasnystaw

Gmina Krasnystaw

Bank Spółdzielczy w Izbicy

AkashaNET

Piekarnia Wiesław Włoch

Hurtownia "Dekol"

Kosmetyki, Chemia, Odzież Lech Berezowski

OSM Krasnystaw

Sklep "AGAR" Bogdan Wójcik

Zakład Optyczny "Okularnik" Maja Wolszczyk

WEMAX

Kancelaria Brokerska PRiMO

PSS "SPOŁEM" Krasnystaw

"EXEMPLAR" Barbara Trochimiuk

Cukiernia "KAWA"

Mazurek-METAL

LGD "Krasnystaw Plus"