Seryjne Historie - "W drugim szeregu" Drukuj Email
piątek, 14 czerwca 2019 00:00

Seryjne Historie Kolejne Seryjne Historie za nami. Tym razem, 11 czerwca br., w krasnostawskim muzeum gościł Artur Borzęcki, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Krasnymstawie. Nasz gość od wielu lat daje się poznać jako historyk i regionalista. Do tematu przeszłości podchodzi profesjonalnie, co można zaobserwować na łamach wielu czasopism historycznych. Jest on również współredaktorem kilku ważnych pod względem historycznym dla Krasnegostawu pozycji książkowych, chociażby wydanej pod koniec 2018 roku książki Dzieje Krasnostawskie.

Spotkanie z dyrektorem Borzęckim rozpoczęło się nietypowo, bo od zadawania zaproszonemu prelegentowi pytań. Dzięki temu zgromadzeni goście mogli dowiedzieć się między innymi dlaczego, to właśnie historia stała się pasją naszego gościa. Okazało się, że badanie przeszłości pomaga Panu Arturowi Borzęckiemu w zrozumieniu teraźniejszości oraz tego w jaki sposób należy patrzeć w przyszłość. Wszystko to według łacińskiej sentencji, którą tłumaczy się - historia jest nauczycielką życia.

W głównej części spotkania, Pan Artur Borzęcki przedstawił w swoim wystąpieniu niezwykle interesujący temat pod tytułem: "W drugim szeregu. Portret zbiorowy wicestarostów krasnostawskich w okresie dwudziestolecia międzywojennego". Przygotowanie zagadnienia kosztowało autora wiele zachodu i godzin spędzonych w archiwach. Jednak było warto, bowiem efekt wzbudził wśród słuchaczy dużą dozę zainteresowania.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez pracownika muzeum i pomysłodawcę cyklu Seryjne Historie - Konrada Grocheckiego. Miłośników przeszłości czeka teraz wakacyjna przerwa z Seryjnymi Historiami, ale już dziś organizatorzy zapowiadają kolejne edycje, a w przyszłości planowana jest też publikacja książkowa zbierająca wszystkie wystąpienia w formie artykułów.

Oferta edukacyjna Muzeum na rok szkolny 2018/2019 więcej>>>

Stałym sponsorem