Muzeum Regionalne w Krasnymstawie

ul. Marszałka J. Piłsudskiego 5A, 22-300 Krasnystaw

tel./fax 82-576-3663

 


Informujemy, że Muzeum Regionalne w Krasnymstawie zostało ponownie otwarte dla zwiedzających.
Prosimy o zapoznanie się z reguleminem zwiedzania
[regulamin zwiedzania muzeum]
 Węgierska dusza - rzeźby Lajosa Győrfi Drukuj Email
czwartek, 04 lipca 2019 00:00

Kurhany W Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie 2 lipca 2019 roku odbył się wernisaż niecodziennej wystawy pod tytułem Węgierska dusza i wyobraźnia - rzeźby Lajosa Győrfi. Ekspozycja jest owocem wspólnych międzynarodowych działań Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie oraz Karacs Ferenc Múzeum Tagintézmény w Püspökladány na Węgrzech. Miejscowość Püspökladány jest od wielu lat miastem partnerskim Krasnegostawu, dlatego otwarcie wystawy uświetniła węgierska delegacja.

Wśród gości znalazł się artysta, którego prace prezentowane są na wystawie - Lajos Gjőrfi, w towarzystwie żony Marii Dudzińśkiej-Gjőrfi, a także zastępca burmistrza miasta Püspökladány Kiss Zsigmond wraz z małżonką oraz przewodniczący komisji rozwoju miasta Püspökladány Tóth László z żoną. Polskimi gośćmi inauguracji węgierskiej wystawy byli m.in. poseł na sejm RP Lucjan Cichosz, Mirosław Księżuk reprezentujący panią poseł Teresę Hałas, wicestarosta krasnostawski Marek Nowosadzki i burmistrz Krasnegostawu Robert Kościuk.

Wystawa ma na celu zaprezentowanie twórczości jednego z najwybitniejszych współczesnych rzeźbiarzy węgierskich - Lajosa Győrfi. Jego rzeźby urzekają wysmakowaną formą i zadziwiają realizmem. Dzieła artysty nawiązują przede wszystkim do historii i literatury Węgier, ale zauważalne są także elementy tradycji polskiej, a to za sprawą żony artysty Marii. Lajos Győrfi tworzy realizacje zarówno pominkowe, do ekspozycji zewnętrznej w przestrzeni publicznej, ale i mniejsze dzieła sztuki, które podziwiać można w pracowni artysty oraz na wystawach muzealnych.

Ekspozycję w krasnostawskim muzeum będzie można obejrzeć do 20 sierpnia br.

 

 

Informacje

Zdjęcia ślubne w salach muzeumInformujemy, że w salach muzeum istnieje możliwość wykonywania zdjęć ślubnych więcej>>>

Oferta edukacyjna

Oferta edukacyjna Muzeum na rok szkolny 2019/2020 więcej>>>

Linki

Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie

Miasto Krasnystaw

Chmielaki Krasnostawskie

LGD Krasnystaw

LOT Krasnystaw

Dawny Krasnystaw - Fotografie

BIP Muzeum

Sponsorzy


Stałym sponsorem
wystaw i wydarzeń kulturalnych
Muzeum Regionalnego
w Krasnymstawie jest

BS w Izbicy