Informujemy, że Muzeum Regionalne w Krasnymstawie zostało ponownie otwarte dla zwiedzających.
Prosimy o zapoznanie się z reguleminem zwiedzania
[regulamin zwiedzania muzeum]

Projekcja filmu "Złączyć się z Narodem" Drukuj Email
środa, 30 października 2019 00:00

Projekcja filmu W sobotę 26 października br. w refektarzu Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące kampanii społecznej "Złączyć się z Narodem" połączone z projekcją filmu o polskich repatriantach.

Celem kampanii, której organizatorem jest Fundacja 12 Gwiazd, jest pomoc w repatriacji naszych rodaków z Kazachstanu i Syberii. Do chwili obecnej zamieszkuje tam ponad 100 tyś. polskich obywateli - potomków polskich zesłańców, którzy od 80 lat czekają na powrót do Ojczyzny. Polacy zesłani z Kresów przez Stalinowskie NKWD w dalekie kazachskie stepy, byli zmuszani do najcięższej niewolniczej pracy w sowieckich kołchozach i łagrach. Zabrano im wszystko: rodzinę, dobytek, wiarę, godność wysyłając w bydlęcych wagonach tysiące kilometrów - do miejsca "gdzie niebo łączy się z ziemią". Ich potomkowie mieszkają tam do dziś. Na dziesiątki lat Ojczyzna o nich zapomniała, ale w wyniku nowelizacji Ustawy Repatriacyjnej z maja 2018 r. pojawiła się nadzieja na ich powrót do kraju przodków.

foto.:  www.sarzynscy.pl

Oferta edukacyjna Muzeum na rok szkolny 2019/2020 więcej>>>