Wystawa - "Od niewoli do niepodległości" Drukuj Email
środa, 11 maja 2011 01:00

Od niewoli do niepodległościWystawa czasowa "Od niewoli do niepodległości" druki ulotne i znaczki kwestarskie z lat 1914 -1921 ma na celu przybliżenie widzom liczącego kilkadziesiąt pozycji zbioru materiałów archiwalnych, głównie z okresu poprzedzającego odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Są one zarazem materialnym świadectwem zaangażowania polskiego społeczeństwa na rzecz odrodzenia państwa poprzez działalność na wielu polach tj. zarówno militarnym (Legiony Polskie), jak i politycznym (Naczelny Komitet Narodowy), społecznym (Towarzystwo Szkół Ludowych) oraz charytatywnym (Komitet Obywatelski Niesienia Pomocy Biednym).

 

Spośród zgromadzonych na ekspozycji 79 eksponatów większość pokazywana jest po raz pierwszy. Są wśród nich m.in. plakat z 1915 roku nawołujący do wstępowania do zorganizowanych przez Komendanta Józefa Piłsudskiego legionów, druki patriotyczne wydawane np. z okazji rocznic Konstytucji 3 Maja, wybuchu powstań: Listopadowego i Styczniowego oraz zbiór ulotek - cegiełek zwanych też znaczkami kwestarskimi o różnych nominałach, dzięki sprzedaży, których pozyskiwano fundusze na zarówno pomoc dla żołnierzy jak i cywilów (np. dzieci).

Na wystawie można także zobaczyć m.in. apel z dnia 1/14 sierpnia 1914 roku Naczelnego Dowódcy armii rosyjskiej Wielkiego Księcia Mikołaja do Polaków pod zaborem rosyjskim nawołującą do walki ze wspólnym wrogiem tj. Niemcami i Austrią, czy odezwę Józefa Piłsudskiego z dnia 12 listopada 1918 roku skierowana do formującego się polskiego wojska.

Na wystawie prezentowane są także dwa druki związane z Krasnymstawem tj. kartka żywnościowa na chleb i mąkę wydana przez okupacyjne władze austriackie w 1917 roku oraz odezwa pt. "Pozdrowienie Wam Rodacy" z października 1918 roku opublikowana przez Powiatowy Komitet Obrony Narodowej w Krasnymstawie oraz afisz - plakat pt. "Synowie Polski" z marca 1921 roku związany z plebiscytem na Śląsku.