Nowy eksponat w muzeum - drzeworyt Michaela Wolgemuta Drukuj Email
wtorek, 31 maja 2011 01:00

w_2011_drzeworyt01mMuzeum Regionalne w Krasnymstawie wzbogaciło się o nowy cenny eksponat tj. kolorowany drzeworyt ukazujący Rozesłanie Apostołów. Jego autorem jest niemiecki malarz i grafik Michael Wolgemut (ur. 1434 r. w Norymberdze - zm. 1519 r. tamże).

Kształcił się on zapewne we Flandrii. Wzmiankowany po raz pierwszy w 1473 roku w Norymberdze, gdzie założył pracownie malarską. Poślubił wdowę po Hansie Pleydenwurffie i przejął jego pracownię.

Wraz ze swoim pasierbem Wilhelmem Pleydenwurffem ozdobił 1809 drzeworytami wydaną w 1493 roku w norymberskiej oficynie wydawniczej Antona Kobergera Liber Chronicarum tj. Kronikę Świata, do której tekst napisał Hartmann Schedel.

Treścią Kroniki, z której pochodzi Rozesłanie Apostołów jest historia od stworzenia świata (wg biblijnej Księgi Rodzaju) doprowadzona niemal do momentu wydania. Grafika pochodzi z jej niemieckojęzycznej wersji (książka wydana została również po łacinie).

Uczniem Wolgemuta był najwybitniejszy artysta niemieckiego renesansu Albrecht Dürer. Eksponat zakupiony został dzięki wsparciu samorządu Miasta Krasnystaw.