Wystawa rzeźby Gustawa Hadyny i Stanisława Romańczuka Drukuj Email
wtorek, 16 sierpnia 2011 01:00

2011 Wystawa rzeźbyW piątek 12 sierpnia 2011 roku na dziedzińcu muzeum odbyło się uroczyste otwarcie czasowej wystawy dwóch artystów rzeźbiarzy Gustawa Hadyny (ur.1946 r.) i Stanisława Romańczuka (ur.1945 r.). Obaj autorzy ukończyli Warszawską Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Rzeźby, a głównym tematem ich zainteresowań jest człowiek.

Na ekspozycji zaprezentowano 23 obiekty. Można wśród nich zobaczyć rzeźby przedstawiające m.in. ukrzyżowanego Chrystusa, polskich królów Kazimierza Wielkiego i Władysława Jagiełłę, wybitnego malarza symbolistę Jacka Malczewskiego oraz papieża Jana Pawła II.

W związku z tym, że eksponowane rzeźby potrzebują odpowiedniej przestrzeni, najlepszym miejscem dla ich prezentacji okazał się wirydarz muzeum. Został on po raz pierwszy w historii krasnostawskiej placówki zamieniony w salę wystawową pod gołym niebem.

Gustaw Hadyna - pochodzący z Woli Grójeckiej k/Ćmielowa ukończył studia z wyróżnieniem w 1977 roku. Ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych m.in. w Ostrowcu  Świętokrzyskim, Warszawie, Kielcach, Sandomierzu, Opolu, Kołobrzegu, Krakowie i Bielsku Białej. Jest  autorem wielu pomników m.in. Janusza Korczaka w Kielcach, Hilarego Mali w Kielcach, Batalionów Chłopskich w Opatowie i  Zawiszy Czarnego w Garbowie.

Stanisław Romańczuk - mieszkający na stałe w Radomiu, a pochodzący z Orłowa Murowanego, to absolwent PLSP w Zamościu i ASP w pracowni prof. Tadeusza  Łodziany. Brał udział  w wystawach w  Radomiu, Orońsku, Kielcach, Warszawie, Koszalinie i Burgas (Bułgaria). Współudział w realizacjach m.in. pomnika Tysiąclecia Państwa Polskiego w Kielcach oraz pomnika Matki Polki w Łodzi.

W 2010 roku Gustaw Hadyna i Stanisław Romańczuk wspólnie zrealizowali pomnik ks. Piotra Ściegiennego Lublinie. Artystów łączy podobne podejście do formy rzeźbiarskiej, ujęcia tematyczne i  synteza w rzeźbie.

Ekspozycja będzie czynna do końca roku.