Wystawa - Krasnystaw w malarstwie Antoniego Teslara Drukuj Email
piątek, 19 sierpnia 2011 00:00

Obrazy Antoniego TeslaraMuzeum Regionalne w Krasnymstawie przygotowało nową interesującą wystawę. W saloniku obok refektarza można oglądać obrazy autorstwa Antoniego Teslara namalowane podczas jego pobytu w Krasnymstawie w 1941 roku. Prace te wykonane zostały zarówno techniką gwaszu na kartonie jak i farbami olejnymi na płótnie.

Artysta (urodzony 26 maja 1898 w Krzeszowicach, zmarł 13 września 1972 w Warszawie) przedstawił na nich m.in. panoramę Krasnegostawu od strony łąk oraz widok Krakowskiego Przedmieścia. Wśród prezentowanych dzieł jest także ostatnio pozyskany obraz ukazujący płynącą przez Krasnystaw rzekę Żółkiewkę.

Antoni Teslar malował przede wszystkim pejzaże, portrety i martwą naturę. W 1917 lub 1918 roku rozpoczął naukę w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. Związany był z Legionami, gdzie służyli też jego bracia, i z sekcją wydawniczą Naczelnego Komitetu Narodowego. W 1921 roku wykonał obszerny cykl rysunków o tematyce pomorskiej (Grudziądz, Brodnica, Chełmno, Toruń), opublikowanych w formie pocztówek. W latach 1921-1925 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Wojciecha Weissa i Stanisława Kamockiego. W latach 1926-1929 studiował w Paryżu w Conservatorie National des Arts et Metiers u H. Magny.

Dodatkową działalnością artysty było emalierstwo (otrzymał brązowy medal w 1928 roku i srebrny w roku 1929 na międzynarodowych wystawach biżuterii w Paryżu). Lata 1930- 1938 spędził w Maroku podróżując wraz z bratem Aleksandrem i jego rodziną oraz grupą artystów francuskich. Podróżował również do Włoch i Hiszpanii. W 1939 roku wrócił do Polski. Po wojnie tworzył liczne cykle malarskie, poświęcone m.in. tematyce dolnośląskiej i mazurskiej, Warszawie, a także nawiązywał do motywów marokańskich. Był członkiem Grupy Zachęta.