Krasnostawska "Noc Muzeów" 2012 Drukuj Email
poniedziałek, 21 maja 2012 00:00

Noc muzeów 2012Tegoroczna edycja "Nocy Muzeów", podobnie jak w roku poprzednim, przyciągnęła do krasnostawskiego muzeum tłumy zwiedzających. Wieczorni goście mogli od godziny 19.00 aż do północy w wyjątkowej i pełnej tajemniczości atmosferze oglądać dostępne w muzeum wystawy i ekspozycje.

Dużą popularnością cieszyła się klimatyczna wystawa "Strachy na Lachy. Wierzenia demoniczne w kulturze i sztuce ludowej", a także ekspozycja ukazująca trudny i burzliwy okres kształtowania się polskiej państwowości na wschodnich rubieżach. Nie mniejsze zainteresowanie wzbudziła przygotowana specjalnie na okazję nocnego zwiedzania wystawa złotych monet polskich oraz obcych.

W realizacji przedsięwzięcia w tym roku organizatorom pomagali wolontariusze z I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie. Ponadto aktywnie w organizację wydarzeń towarzyszących włączył się Krasnostawski Ruch Ekologiczny VIRIDIS.

Dzięki temu o godzinie 20.00 osoby odwiedzające muzeum mogły wysłuchać interesującej prelekcji Konrada Grocheckiego - archeologa, doktoranta Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, pt. "Tajemnice Ariańskiego Wzgórza". Natomiast po zapadnięciu zmroku, na wirydarzu dawnego kolegium jezuickiego, Stowarzyszenie VIRIDIS zaprezentowało multimedialny pokaz dawnych fotografii Krasnegostawu.

Sobotniego wieczoru, 19 maja 2012 r. siedzibę muzeum odwiedziło prawie 450 osób w różnym wieku. Jednak zdecydowanie najwięcej było ludzi młodych. Nocne zwiedzanie okazało się dla nich nie tylko dobrą zabawą ale również w niecodzienny sposób zachęcało do dalszego poznawania historii i sztuki oraz obcowania z kulturą.