Promocja książki "Ksiądz kapitan Aleksander Miszczuk (1905 - 1982)" Drukuj Email
czwartek, 14 czerwca 2012 00:00

Promocja książkiW dniu 12 czerwca 2012 r. w refektarzu Muzeum odbyła się promocja książki Lucjana Cimka i Artura Borzęckiego pt. "Ksiądz kapitan Aleksander Miszczuk 1905-1982. W służbie Bogu i Ojczyźnie".

Autorzy publikacji to badacze dziejów ziemi lubelskiej i działacze Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego. Dokonali oni trudu opracowania biografii księdza Aleksandra Miszczuka, syna chłopskiego z Zamojszczyzny. Niestrudzonego duszpasterza oraz niezłomnego w działaniu społecznika, który w najtrudniejszych okresach działalności politycznego ruchu chłopskiego był na dobre i złe z tymi co "żywią i bronią", ale odpychani są od udziału w sprawowaniu władzy.

Ksiądz kapitan Aleksander Miszczuk to odważny patriota kontynuujący tradycje wybitnych kapelanów Legionów Polskich czy Batalionów Chłopskich. Za patriotyczne kazanie podczas mszy rezurekcyjnej 24 marca 1940 r. w Krasnymstawie, został aresztowany przez Niemców i był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych.

Książka została wydana w roku 2012 przez Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie oraz Ludowe Towarzystwo Naukowo-Kulturalne - Odział w Krasnymstawie. Tą biografią Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego rozpoczyna cykl publikacji poświęconych dziejom Kościoła katolickiego, jego miejscu i roli w życiu narodu polskiego, w tym także wzajemnym odniesieniom i formom współpracy między duchowieństwem a jednym z największych ruchów politycznych w dziejach Polski - ruchem ludowym, nurtem politycznym o fenomenalnej ciągłości politycznej.

foto: www.sarzynscy.pl