Dębowe i sosnowe bale z dawnego grodu obronnego w Czermnie [video] Drukuj Email
piątek, 07 września 2012 00:00

Bale z CzerwnaW ramach pomocy w ratowaniu zabytków pochodzących z terenu średniowiecznej osady położonej na obszarze dzisiejszej wsi Czermno gm. Tyszowce, Muzeum przyjęło na tymczasowe przechowanie kilkadziesiąt dębowych i sosnowych bali. Są one pozostałościami po pomostach łączących niegdyś gród obronny (kojarzony obecnie przez badaczy z legendarnym Czerwieniem) z podgrodziami.

Prace archeologiczne trwają już w tym miejscu wiele lat, a ich wyniki można będzie obejrzeć jeszcze w tym roku w Tomaszowie Lubelskim, na przygotowywanej właśnie przez pracowników Instytutu Archeologii UMCS w Lubline oraz tomaszowskiego Muzeum Regionalnego im. Janusza Petera, wystawie.

[07-07-2012 r.] Wypowiedź pracownika Instytutu Archeologii UMCS Marcina Piotrowskiego
(materiał zrealizowany przez: Pracownia Filmowa "NIBY NIC").

[lipiec 2012 r.] Wypowiedź pracownika Instytutu Archeologii UMCS Marcina Piotrowskiego
dla "Wiadomości Krasnostawskich"
(materiał udostępniony dzięki uprzejmości: Telewizji Kablowej Krasnystaw).