"Góra Kailash a Tybet współczesny" - spotkanie z Tybetem w refektarzu Muzeum Drukuj Email
piątek, 28 września 2012 00:00

Góra Kailash a Tybet współczesnyW środę wieczorem 26 września 2012 r. w refektarzu Muzeum można było zetknąć się z kulturą tybetańską. Ruch Ekologiczny "Viridis" w ramach swojej kampanii "Miejsce na Tybet" przeprowadził prelekcję pt. "Góra Kailash a Tybet współczesny".

Na spotkaniu przybliżono uczestnikom współczesną kulturę Tybetu w kontekście jego pierwotnych wartości. Dodatkowo odbyła się projekcja filmu "Wyśniona Lhasa", przedstawiającego życie Tybetańczyków, którzy wyemigrowali do Indii. Na organizację wydarzenia wybrano środę ponieważ jest to dzień urodzin Dalajlamy.

Kampania "Miejsce na Tybet" jest prowadzona od 2008 roku przez Krasnostawski Ruch Ekologiczny "Viridis". To szereg działań mających na celu zachowanie pamięci o kulturze Tybetu, a także zwrócenie uwagi na łamanie praw człowieka w Chinach. W ramach kampanii corocznie organizowane są akcje 10 marca - w rocznicę powstania w Tybecie, a także 6 lipca - z okazji Światowego Dnia Tybetu, oraz wiele pomniejszych działań które mają na celu odnalezienie w Lublinie, Krasnymstawie, jak i na terenie całej Polski, symbolicznego "Miejsca na Tybet".