Wystawa - "Malowanie, wycinanie, oblewanie. Zwyczaje wielkanocne na wsi krasnostawskiej". Drukuj Email
środa, 27 marca 2013 00:00

Incancitcum Od 27 marca na poddaszu Muzeum można oglądać wystawę wielkanocną pt. "Malowanie, wycinanie, oblewanie. Zwyczaje wielkanocne na wsi krasnostawskiej".

Ekspozycja ma charakter krótkiej narracji ukazującej wybrane zwyczaje świąteczne panujące dawniej na wsi. Oglądając wystawę będzie można m.in. dowiedzieć się w jakim celu do kurzych gniazd dosypywano kawałki poświęconych palm i skorupki pisanek, a także poznać sposoby pszczelarzy na zapobieganie rzucania na pasieki uroków przez czarownice.

Ponadto na wystawie pokazano sposoby świątecznego zdobienia domostw - od wysypywanych w kurnych chatach wzorów z piasku po wycinanki naklejane na ścianach, papierowe firanki i pająki wieszane u powały. Na świątecznym stole goszczą pisanki wykonane techniką skrobania z mnóstwem wzorów, wśród których dominują motywy solarne, rozety, grabki i drzewka szczęścia. Obok znalazły się koszyki, w których niegdyś noszono święconkę, wyłożone wyszywanymi ręcznikami, a za obrazami o tematyce religijnej zatknięto różnokolorowe kwiaty.

Całość dopełniają dwie rzeźby pasyjne autorstwa Franciszka Stećki oraz drewniane naczynia, z których dawniej obficie polewano się wodą w Wielki Poniedziałek.