Wystawa - "Po drugiej stronie tęczy. Krajobrazy Irlandii" Drukuj Email
wtorek, 09 kwietnia 2013 00:00

Incancitcum W dniu 9 kwietnia 2013 r. w budynku Muzeum odbyło się uroczyste otwarcie wystawy fotografii pt. "Po drugiej stronie tęczy. Krajobrazy Irlandii".

Zaprezentowana ekspozycja jest elementem obchodów Dni św. Patryka w Zamościu i Lublinie, które w 2013 r. odbywają się pod honorowym patronatem Ambasady Irlandii w Warszawie i Konsula Irlandii w Poznaniu. Zdjęcia małej architektury i krajobrazów Irlandii mają na celu przybliżenie mieszkańcom ziemi krasnostawskiej "Szmaragdowej Wyspy".

Święty Patryk był misjonarzem i biskupem irlandzkim, nazywany bywa "Apostołem Irlandii" i jest chrześcijańskim patronem tego kraju. Według źródeł historycznych fundował on kościoły i klasztory, chrzcił Irlandczyków oraz prowadził działalność misyjną na terenach "Szmaragdowej Wyspy". Zgodnie z legendą krzewił wiarę chrześcijańską wśród prostych Irlandczyków tłumacząc im przy pomocy liścia koniczyny ideę Trójcy Świętej. Legenda głosi również, że rozprawił się z symbolem szatana - wężami, które jednym stuknięciem pastorału na zawsze wygonił z Irlandii. Dzień jego śmierci, przypadający 17 marca, to największe święto Irlandczyków obchodzone w każdym zakątku świata.

Dziś św. Patryk i listek koniczyny to nie tylko symbole irlandzkiego katolicyzmu i wiary mieszkańców wyspy, ale wręcz symbole irlandzkości. Również w Polsce Dzień św. Patryka staje się coraz bardziej popularny.

Fotografie prezentowane na wystawie pochodzą z archiwum Fundacji Kultury Irlandzkiej w Poznaniu, a sama wystawa zorganizowana została z inicjatywy p. Tamary Woińskiej, pomysłodawczyni Obchodów Dni św. Patryka w Zamościu i Lublinie.