"Noc Muzeów" 2013 w Krasnymstawie Drukuj Email
wtorek, 21 maja 2013 00:00

Noc muzeów 2013"Noc Muzeów" 2013 nie ominęła Krasnegostawu. Goście i mieszkańcy "Karpiego Grodu", 18 maja 2013 r. od godziny 19.00 aż do północy, mogli uczestniczyć w wydarzeniach przygotowanych przez krasnostawskie muzeum specjalnie na tę okazję.

Impreza podzielona została na dwie wzajemnie uzupełniające się części. Główną, polegającą na nastrojowym nocnym zwiedzaniu wystaw stałych i czasowych, prezentowanych w salach muzeum oraz blok wydarzeń towarzyszących.

Przybyli licznie goście mogli m.in. obejrzeć sztandary szkół, organizacji społecznych i partii politycznych z terenu powiatu krasnostawskiego, ekspozycje przedstawiające historię Krasnegostawu i okolic, a także przenieść się na chwilę w czasie, zaglądając do zrekonstruowanej kuchni dworskiej z XIX w. lub kuźni funkcjonującej w powiecie krasnostawskim na przełomie XIX i XX w. Tej nocy innego wymiaru nabrały również muzealne podziemia.

Dużym zainteresowaniem cieszył się spektakl "Zemsta" wg hr. Aleksandra Fredry w wykonaniu aktorów Teatru Pokoleń działającego przy GOK w Siennicy Różanej oraz widowisko poetycko-muzyczne zaprezentowane przez Stanisława Kliszcza (KDK) oraz Stefana Zająca (Teatr Pokoleń) pt. "Ekstraktum z żywota imć Stanisława Bojarczuka". Niezapomnianych doznań wizualnych dostarczył przygotowany przez działającą przy MDK grupę "Liczi" pokaz "fireshow". Było to widowiskowe połączenie żywiołu ognia, tańca, żonglerki i teatru.

Na zakończenie uczestnicy imprezy mogli posłuchać interesującego wykładu Konrada Grocheckiego - archeologa, doktoranta Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, dotyczącego lokalizacji grodziska Szczekarzew.

Tegoroczna edycja "Nocy Muzeów", przyciągnęła do krasnostawskiego muzeum prawie 500 osób, a w realizację przedsięwzięcia zaangażowali się również wolontariusze z I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie.

foto: Grzegorz Drozdalski, Mateusz Soroka, Martyna Kasperek