Muzeum Regionalne w Krasnymstawie

ul. Marszałka J. Piłsudskiego 5A, 22-300 Krasnystaw

tel./fax 82-576-3663


Informujemy, że stała wystawa historyczna zatytułowana
"Historia Krasnegostawu i okolic XIV - XX w."
od dnia 10 lipca 2018 roku została zamknięta do odwołania.
Powodem jest modernizacja przestrzeni ekspozycji.

 


"Noc Muzeów" 2016 [video] Drukuj Email
wtorek, 17 maja 2016 00:00

Noc muzeów 2016 14 maja 2016 roku w Muzeum Regionalne w Krasnymstawie po raz szósty w godzinach między 19.00 a 24.00 zorganizowało "Noc Muzeów". Wśród przygotowanych atrakcji były m.in. dwie nowe wystawy czasowe tj. "Zygmunt Vogel - Zamek w Krasnymstawie" prezentująca akwarelę namalowaną w 1794 roku na zlecenie króla Stanisława Augusta, a obecnie przechowywaną w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie oraz "Orzeł Biały - herb państwa polskiego od średniowiecza do współczesności". Ponadto uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w sali dawnego refektarza wystawili sztukę wg komedii Aleksandra Fredry pt. "Damy i Huzary".

Więcej…
 
Otwarcie wystawy - Orzeł Biały. Herb Państwa Polskiego. Drukuj Email
piątek, 29 kwietnia 2016 00:00

Orzeł Biały. Herb Państwa Polskiego. 27 kwietnia br. w siedzibie Muzeum miało miejsce otwarcie wystawy zorganizowanej w związku z 1050. rocznicą Chrztu Polski, pt. "Orzeł Biały. Herb Państwa Polskiego. Od średniowiecza do współczesności." Wystawa ma za zadanie przybliżenie dziejów polskiego herbu poprzez prezentację wizerunków Orła Białego na monetach, drukach, odznaczeniach, grafikach, dokumentach, sztandarach od średniowiecza po współczesność. Historia herbu państwa polskiego sięga okresu wczesnego średniowiecza. Natomiast badania nad polskim orłem rozpoczęły się w końcu XIX stulecia i od tego czasu wysunięto kilka hipotez, jaka jest jego geneza i od kiedy orzeł stał się symbolem dynastii piastowskiej.

Więcej…
 
Wystawa - Krzyż i swarzyca Drukuj Email
czwartek, 07 kwietnia 2016 00:00

Krzyż i swarzyca We wtorek 5 kwietnia w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie odbyło się otwarcie wystawy pt. "Krzyż i swarzyca. O synkretycznej symbolice Świąt Wielkiej Nocy". Ekspozycja przybliża nieco zapomniany wymiar Świąt Wielkanocnych celebrowanych na dawnej wsi. Wiele spośród kultywowanych do dziś zwyczajów ma swe źródło w wierzeniach przedchrześcijańskich. Mimo że wypełnione chrześcijańską treścią, w formie pozostały pogańskie, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę.

Więcej…
 
Wystawa - Z Krasnegostawu do guberni kostromskiej Drukuj Email
poniedziałek, 07 marca 2016 00:00

Zesłańcze rysunki księdza Leopolda Zgodzińskiego 3 marca w refektarzu Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie odbyło się otwarcie wystawy pt. "Z Krasnegostawu do guberni kostromskiej. Zesłańcze rysunki księdza Leopolda Zgodzińskiego". Otwarciu ekspozycji towarzyszyła prelekcja księdza kanonika Henryka Kapicy - proboszcza parafii pw. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie, który w swoim wystąpieniu przybliżył postać księdza Zgodzińskiego.

Więcej…
 
Konferencja naukowa IPN Drukuj Email
piątek, 12 lutego 2016 00:00

Konferencja naukowa IPN 10 lutego br. w refektarzu Muzeum odbyła się konferencja naukowa "FUNKCJONARIUSZE URZĘDU BEZPIECZEŃSTWA I ICH OFIARY", zorganizowana przez Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie oraz Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Lublinie. Licznie przybyli goście mogli wysłuchać interesujące prelekcje związane z funkcjonowaniem komunistycznego aparatu bezpieczeństwa w latach 1944 - 1956.

Więcej…
 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 9 z 20

Informacje

Zdjęcia ślubne w salach muzeumInformujemy, że w salach muzeum istnieje możliwość wykonywania zdjęć ślubnych więcej>>>

Oferta edukacyjna

Oferta edukacyjna Muzeum na rok szkolny 2017/2018 więcej>>>

Linki

Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie

Miasto Krasnystaw

Chmielaki Krasnostawskie

LGD Krasnystaw

LOT Krasnystaw

Dawny Krasnystaw - Fotografie

BIP Muzeum

Sponsorzy


Stałym sponsorem
wystaw i wydarzeń kulturalnych
Muzeum Regionalnego
w Krasnymstawie jest

BS w Izbicy