Muzeum Regionalne w Krasnymstawie

ul. Marszałka J. Piłsudskiego 5A, 22-300 Krasnystaw

tel./fax 82-576-3663Promocja książki "Ksiądz kapitan Aleksander Miszczuk (1905 - 1982)" Drukuj Email
czwartek, 14 czerwca 2012 00:00

Promocja książkiW dniu 12 czerwca 2012 r. w refektarzu Muzeum odbyła się promocja książki Lucjana Cimka i Artura Borzęckiego pt. "Ksiądz kapitan Aleksander Miszczuk 1905-1982. W służbie Bogu i Ojczyźnie".

Autorzy publikacji to badacze dziejów ziemi lubelskiej i działacze Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego. Dokonali oni trudu opracowania biografii księdza Aleksandra Miszczuka, syna chłopskiego z Zamojszczyzny. Niestrudzonego duszpasterza oraz niezłomnego w działaniu społecznika, który w najtrudniejszych okresach działalności politycznego ruchu chłopskiego był na dobre i złe z tymi co "żywią i bronią", ale odpychani są od udziału w sprawowaniu władzy.

Więcej…
 
Krasnostawska "Noc Muzeów" 2012 Drukuj Email
poniedziałek, 21 maja 2012 00:00

Noc muzeów 2012Tegoroczna edycja "Nocy Muzeów", podobnie jak w roku poprzednim, przyciągnęła do krasnostawskiego muzeum tłumy zwiedzających. Wieczorni goście mogli od godziny 19.00 aż do północy w wyjątkowej i pełnej tajemniczości atmosferze oglądać dostępne w muzeum wystawy i ekspozycje.

Dużą popularnością cieszyła się klimatyczna wystawa "Strachy na Lachy. Wierzenia demoniczne w kulturze i sztuce ludowej", a także ekspozycja ukazująca trudny i burzliwy okres kształtowania się polskiej państwowości na wschodnich rubieżach. Nie mniejsze zainteresowanie wzbudziła przygotowana specjalnie na okazję nocnego zwiedzania wystawa złotych monet polskich oraz obcych.

Więcej…
 
Wystawa - GDZIEŚ PRZY GRANICY... Pogranicze polsko-ruskie od X do XIV wieku Drukuj Email
piątek, 27 kwietnia 2012 00:00

Gdzieś przy granicy ... W czasach kształtowania się państwowości Polski i Rusi dzieje ich pogranicza to kalejdoskop szybko następujących zmian. Tworzenie i przenoszenie granic oraz napływ i ścieranie się różnych oddziaływań. Zmienne losy tych terenów opisane w starodawnych księgach wielokrotnie omawiano, analizowano i dyskutowano nad ich przebiegiem. Jednak nie zawsze uczone dysputy dawały jednoznaczne wyniki. Dla archeologów najważniejszą kroniką tych terenów są ślady utrwalone w ziemi.

27 kwietnia br. w piwnicach Muzeum odbyło się uroczyste otwarcie nowej wystawy czasowej pt. "GDZIEŚ PRZY GRANICY... Pogranicze polsko-ruskie od X do XIV wieku". Prezentowana ekspozycja ukazuje trudny i burzliwy okres kształtowania się polskiej państwowości na wschodnich rubieżach, z niezwykłą mozaiką rodzimych tradycji przeplatających się z odmiennymi obyczajami i śladem różnorodnych oddziaływań kulturowych i etnicznych.

Więcej…
 
Wieczór pamięci Jana Pawła II Drukuj Email
wtorek, 03 kwietnia 2012 00:00

APOSTOLICA - Wieczór PapieskiW niedzielny wieczór 1 kwietnia br. w przeddzień siódmej rocznicy śmierci Jan Pawła II w refektarzu Muzeum rozbrzmiały słowa wierszy Karola Wojtyły i wspomnienia o Jego życiu. Wszystko to za sprawą grupy osób, pod kierunkiem pomysłodawcy wydarzenia - Grzegorza Stefańczyka. W ten sposób przywołana została pamięć o życiu i twórczości Wielkiego Polaka.

Więcej…
 
Wystawa map topograficznych Krasnegostawu i okolic z lat 1801 -1804 Drukuj Email
piątek, 02 marca 2012 00:00

Mapy topograficzne Krasnegostawu i okolicOd 1 marca br. na parterze budynku Muzeum udostępniona została wystawa XIX-wiecznych map topograficznych Krasnegostawu i okolic. Na ekspozycji zaprezentowano 10 kopii map z lat 1801 - 1804., których oryginały przechowywane są do dziś w zbiorach Archiwum Wojny w Wiedniu.

Pierwotnie były one przygotowane na zlecenie Sztabu Generalnego i doskonale opisują obszar tzw. Galicji Zachodniej tj. terenów Rzeczypospolitej Obojga Narodów, które zostały przyłączone do Austrii w wyniku trzeciego rozbioru. Prace przygotowawcze i kartograficzne trwały kilka lat a wykonywał je zespół ponad 30 wojskowych kartografów pod kierownictwem pułkownika Antoniego barona Mayera von Heldensfelda. Odręcznie wykonano łącznie 275 kolorowych kart (arkuszy) w większości w skali 1:14400.

Więcej…
 
«pierwszapoprzednia11121314151617181920następnaostatnia»

Strona 19 z 22

Informacje

Zdjęcia ślubne w salach muzeumInformujemy, że w salach muzeum istnieje możliwość wykonywania zdjęć ślubnych więcej>>>

Oferta edukacyjna

Oferta edukacyjna Muzeum na rok szkolny 2018/2019 więcej>>>

Linki

Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie

Miasto Krasnystaw

Chmielaki Krasnostawskie

LGD Krasnystaw

LOT Krasnystaw

Dawny Krasnystaw - Fotografie

BIP Muzeum

Sponsorzy


Stałym sponsorem
wystaw i wydarzeń kulturalnych
Muzeum Regionalnego
w Krasnymstawie jest

BS w Izbicy